Objawy raka jelita grubego na początku nie są charakterystyczne i łatwo pomylić je z częstymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Na pewno zaniepokoić powinno krwawienie z odbytu, utrata masy ciała, zmiana częstotliwości wypróżnień i osłabienie.
Pierwsze objawy raka jelita grubego
Wczesne stadium choroby przebiega zwykle bezobjawowo, a pierwsze objawy raka grubego są niespecyficzne i mogą być przypisywane innym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Na tym etapie mogą pojawić się wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania i inne objawy, kojarzone zwykle raczej z problemami trawiennymi, a nie nowotworami.
Moment pojawienia się objawów zależy też od umiejscowienia nowotworu: w przypadku guzów rozwijających się w prawej części okrężnicy, objawy pojawiają się później.
Rak jelita grubego - objawy, których nie wolno bagatelizować
Najczęstsze objawy, które bezwzględnie powinny skłonić do wizyty u lekarza, to krwawienie połączone z utratą masy ciała, zmianą rytmu wypróżnień i ogólnym osłabieniem organizmu. Pojawienie się tych symptomów może wynikać z innych dolegliwości (np. hemoroidów, nadczynności tarczycy, anemii czy stresu). Rokowania pacjentów są tym lepsze, im wcześniej zostanie wykryta choroba.
Objawy, które powinny zwrócić szczególną czujność, to między innymi:
- krwawienie z odbytu,
- krew w stolcu,
- śluz w stolcu,
- zmiana rytmu wypróżnień (np. częstsze biegunki lub zaparcia),
- problemu z wypróżnianiem,
- uczucie parcia na stolec,
- bóle brzucha,
- "ołówkowe" stolce,
- wzdęcia, uczucie przepełnienia lub przelewania,
- wyczuwalny guz,
- utrata masy ciała,
- niedokrwistość,
- osłabienie.
Objawy choroby różnią się w zależności od umiejscowienia guza. Objawy raka jelita grubego rozwijającego się w prawej połowie okrężnicy:
- ból z prawej strony brzucha,
- ciemnoczerwona krew w stolcu,
- anemia z niedoboru żelaza.
Objawy raka jelita grubego rozwijającego się w lewej połowie okrężnicy:
- zmiana częstotliwości wypróżnień - pojawienie się biegunek lub zaparć (zobacz zioła na zaparcia),
- krwawienie z odbytu, krew na stolcu,
- wzdęcia, ból brzucha.
Rak jelita grubego najczęściej diagnozowany jest u osób po 50. roku życia, jednak może pojawić się nawet u dzieci. Dlatego warto uważnie obserwować wszystkie nowe i przedłużające się dolegliwości. Niepokojące symptomy powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem i poddane niezbędnej diagnostyce. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na skuteczne leczenie nowotworu.
Więcej o raku jelita grubego:Czy rak jelita grubego jest dziedziczny?Leczenie nieoperacyjne w raku jelita grubegoHemoroidy czy rak jelita grubego – jak je odróżnić?Rak jelita grubego – jakie są rokowania po operacji?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!