Na czym polega jaskra wrodzona?

Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim
O jaskrze wrodzonej mówimy wtedy, gdy choroba objawia się we wczesnym dzieciństwie lub nawet zaraz po urodzeniu i wynika z wrodzonych wad budowy struktur oka. Wada ta powoduje wzrost ciśnienia płynu w gałce ocznej, który z kolei uciska nerw wzrokowy i z czasem powodując jego zanik.
/ 30.01.2012 17:52
Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim

Co powoduje jaskrę wrodzoną?

Choroba ta jest spowodowana nieprawidłowością anatomiczną, a konkretniej nieprawidłową budową tzw. kąta przesączania. Kąt przesączania odpowiada za wchłanianie nadmiaru cieczy wodnistej oka, co utrzymuje ciśnienie w gałce ocznej w granicach normy. Niestety, u dzieci z wrodzoną nieprawdłowością tej struktury ciśnienie w oku rośnie z czasem dając objawy.

Jakie są objawy jaskry wrodzonej?

Choroba może dotyczyć jednego lub obydwu oczu, a objawy wynikają ze zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego. Chyba najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest powiększenie się gałki ocznej tzw. wole oko. Objaw ten powstaje w  wyniku rozciągnięcia się elastycznych tkanek gałki ocznej pod  wpływem wzrostu ciśnienia – warto zauważyć, że objaw ten nie występuje u dorosłych, których tkanki nie są tak rozciągliwe.

Do innych objawów jaskry wrodzonej należy światłowstręt, łzawienie, skurcze powiek  i pocieranie oka. Starsze dzieci mogą się także skarżyć na bóle głowy.

Zobacz też: Na czym polega jaskra wtórna?

Jakie są możliwości leczenia jaskry wrodzonej?

Największą skuteczność ma leczenie operacyjne, przy czym sama technika operacji różni się w zależności od doświadczenia danego ośrodka i rodzaju nieprawidłowości w oku. Obecnie najczęściej wykonuje się trabekulektomię, czyli zabiegowe udrożnienie kąta przesączania.  

Leki obniżające ciśnienie śródgałkowe – rutynowo stosowane u dorosłych, przepisywane są w  trakcie przygotowania do operacji, która jest podstawową formą terapii u dzieci.

Odpowiednio wcześnie wykryta choroba cechuje się dobrym rokowaniem – operacja jest skuteczna u około 80% pacjentów. Należy przy tym pamiętać, że by nie zaniedbywać okresowych badań wzroku także po zakończeniu leczenia.

Zobacz też: Jak rozpoznać jaskrę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA