Na czym polega jaskra wtórna?

Badania HRT i GDx wykonuje się u osób, u których przeprowadza się diagnostykę w kierunku jaskry bądź monitoruje się przebieg tej choroby. /fot. Fotolia
W zdecydowanej większości przypadków, nie udaje się ustalić jednego konkretnego czynnika wywołującego jaskrę wtórną. Winą obarcza się czynniki genetyczne i indywidualne, rodzinne predyspozycje. Na rozwój jaskry mają też wpływ takie parametry jak np.wiek.
/ 30.01.2012 17:49
Badania HRT i GDx wykonuje się u osób, u których przeprowadza się diagnostykę w kierunku jaskry bądź monitoruje się przebieg tej choroby. /fot. Fotolia

W części przypadków jednak zwężenie drogi odpływu cieczy wodnistej oka i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego powstają na tle innych chorób lub zażywanych leków. U pacjentów takich mówimy o jaskrze wtórnej. Przykładem takich stanów może być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, stan po urazie czy zaawansowana zaćma.

Choroby współistniejące

Na wzrost ciśnienia w gałce ocznej może wpływać wiele chorób pozornie nie mających  nic wspólnego z narządem wzroku. Należy do nich np. nadiciśnienie tętnicze i cukrzyca. W obu tych stanach dochodzi do przebudowy drobnych  naczyn tętniczych. Co ciekawe, zjawisko takie ma miejsce nie tylko w np. nerkach ale także w naczyniach siatkówki. Powiększone, dodatkowy naczynia mogą następnie utrudniać odpływ cieczy wodnistej powodując tym samym wzrost ciśnienia w gałce ocznej i rozwój jaskry.

Inną częstą chorobą mogącą wywołać taki efekt jest zaawansowana postać zaćmy. W chorobie tej zmieniona soczewka ulega obrzękowi uciskając struktury położone w sąsiedztwie.

Zobacz też: Jakie są rodzaje jaskry?

Miejscowe stany zapalne

Soczewka czy naczynia nie są jedynymi czynnikami mogącymi blokować drogę odpływu cieczy wodnistej oka. Do częstych przyczyn dających taki efekt należą także wszelkie postacie procesów zapalnych w gałce ocznej. W przebiegu takich stanów dochodzi do gromadzenia się płynu  wysiękowego i komórek zapalnych. Elementy te odkładają się następnie w  kącie przesączania utrudniając odpływ płynu w oku.

Co ciekawe częstą przyczyną jaskry wtórnej są także urazy oka. Czynnikiem sprawczym są w tym przypadku zmiany o charakterze przebudowy  mające miejsce przy gojeniu się urazu.

Zobacz też: Jak rozpoznać jaskrę?

Jakie są możliwości leczenia?

Terapia zależy od przyczyny wywołującej. W niektórych przypadkach jak  np. zaćmie leczenie choroby pierwotnej (w tym wypadku usunięcie obrzękniętej soczewki) może spowodować cofnięcie się jaskry wtórnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA