Chroń swoje oczy przed komputerem!

Pracując wiele godzin przed monitorem komputera nasze oczy bardzo się męczą./ fot. Fotolia fot. Fotolia
Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Uważaj, Twoim oczom grozi niebezpieczeństwo w postaci takich dolegliwości jak zespół suchego oka czy czerwone oko, a także swędzenie, łzawienie i pieczenie oczu. Aby przynieść oczom ulgę, wykorzystaj nasze rady i ćwiczenia.
/ 26.09.2016 13:47
Pracując wiele godzin przed monitorem komputera nasze oczy bardzo się męczą./ fot. Fotolia fot. Fotolia

Komputer – wróg oczu

Komputer jest dla wielu z nas podstawowym narzędziem działania. Mimo że ponad jedną trzecią naszego dnia spędzamy w pracy, gdzie zazwyczaj używamy komputera, siedzenie przed nim zajmuje też dużo wolnego czasu.

Nic dziwnego, że nasze oczy wołają o pomoc. Co grozi oczom przy pracy z komputerem i jak im pomóc?

Jak oświetlić monitor?

Ergonomiczne stanowisko pracy z monitorem powinno uchronić przed skutkami niewłaściwego używania komputera.

Optymalna odległość oczu od monitora powinna wynosić co najmniej 50 cm, wzrok powinien padać równolegle lub poniżej górnej krawędzi monitora. Oczywistą kwestią jest odpowiednia wielkość i ostrość liter, jak również równomierne oświetlenie pomieszczenia.

Monitor najlepiej oświetlać z góry.

Zobacz też: Kręgosłup w pracy przy komputerze - pierwsza pomoc

Zespół suchego oka

Przejdźmy teraz do najczęstszych dolegliwości oczu, na które uskarżają się użytkownicy komputera. Wytężona praca, skupienie i długie wpatrywanie się w komputer powoduje, że mrugamy coraz mniej. Prowadzi to w efekcie do stopniowego wysychania powierzchni gałki ocznej, czyli tzw. zespołu suchego oka. To zaburzenie procesu produkcji i parowania łez może dawać objawy podobne do alergicznych: swędzenie, dyskomfort przy mruganiu powiekami, nieżyt nosa. Jednak objawem specyficznym jest tutaj zaczerwienienie spojówek i oraz brzegów powiek.

Czerwone oko

Drugim rodzajem dolegliwości jest tzw. czerwone oko, które jest skutkiem pękania powierzchownych naczynek spojówki, wynikające z wytężonego i długotrwałego wpatrywania się w ekran monitora. Czynnikiem potęgującym objaw jest niedobór snu. Obok przekrwienia oczu dodatkowymi objawami są m.in.: twarda gałka oczna, śluzowata wydzielina oka, asymetryczny kształt źrenicy oraz jej brak reakcji na światło.

Zobacz też: Vademecum pierwszej pomocy

Ćwiczenia dla wzroku

Wszystkie te objawy sprawiające na początku jedynie dyskomfort, mogą z upływem czasu poważnie przeszkadzać w pracy lub wręcz ją uniemożliwić. Oto kilka prostych ćwiczeń, które dadzą wytchnienie naszym oczom i zabezpieczą przed zgubnymi skutkami niewłaściwej pracy z komputerem.

  1. Usiądź wygodnie na fotelu i obracaj gałkami ocznymi w różne strony – w górę, dół i w boki. Aby polepszyć zdolność akomodacji przeskakuj spojrzeniem w różnych odległościach i kierunkach, na przykład z monitora na jakiś obiekt za oknem i z powrotem.
  2. Podczas pracy przy komputerze jak najczęściej mrugaj, ziewaj i przeciągaj się, dotleniając w ten sposób organizm i eliminując napięcie mięśni. Możesz również masować oczy delikatnymi, kolistymi ruchami.
  3. Możesz też zmarszczyć całą twarz: czoło, usta, nos i oczy, zaciskając je z całej siły i skupiając się przez chwilę tylko na napiętych mięśniach, po czym rozluźnić buzię, otworzyć szeroko  oczy i obowiązkowo pomrugać.
  4. Z rana zadbaj o dobre ukrwienie oczu, stosując naprzemiennie natryski z ciepłej i zimnej wody.
  5. Na czas krótkiej drzemki lub na noc stosuj okłady ze świetlika, rumianka, nagietka czy też zielonej lub zwykłej herbaty.
  6. Przed pójściem spać warto jest usiąść po turecku tak, aby łokcie opierały się na kolanach i przyłożyć wnętrze dłoni do czoła zakrywając szczelnie oczy, nie uciskając ich zarazem. Wpatrujemy się w głębię czerni, spokojnie oddychając. Otwieramy oczy w momencie odczucia psychicznego rozluźnienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA