Czy to już gorączka?
Normalna temperatura ciała człowieka wynosi 36–37°C przy wahaniach 0,5–1°C w ciągu doby. Najniższa temperatura występuje około godziny 3 nad ranem, najwyższa około 16–18.
U osób z niedoczynnością tarczycy lub w warunkach wychłodzenia organizmu może wystąpić stan poniżej 36°C, nazywany hipotermią. Natomiast powyżej 37,1°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, który może być reakcją organizmu na działanie czynnika szkodliwego. Jeśli od tego momentu temperatura coraz bardziej wzrasta, to można zaobserwować następujące fazy gorączki:
- 37,1–38°C – stan podgorączkowy,
- 38,1–39°C – gorączka średnia,
- 39,1–40,5°C – gorączka wysoka,
- powyżej 40,5°C – gorączka bardzo wysoka.
Temperatura powyżej 42°C oznacza ścinanie białka komórkowego.
Zarówno długotrwała gorączka, jak i gwałtowne wahania temperatur mogą spowodować niewydolność krążenia, której objawami są: bladość, zimne poty czy spadek ciśnienia krwi.
Warto zapamiętać, że temperatura 37,5°C nie zawsze wskazuje na gorączkę. Zależy to od miejsca dokonanego pomiaru.
Zobacz też: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Rodzaje termometrów
Do pomiaru temperatury w różnych miejscach służą następujące termometry:
- rtęciowy – mierzymy nim temperaturę pod pachą i w odbycie;
- elektroniczny standardowy – jest zaopatrzony w wyświetlacz elektroniczny, który wskazuje wysokość temperatury;
- elektroniczny douszny – specjalna obudowa pozwala na pomiar temperatury w uchu;
- elektroniczny skroniowy – temperaturę mierzymy poprzez przyłożenie do skroni;
- elektroniczny w smoczku – wyglądem przypomina smoczek i jest zaopatrzony w wyświetlacz pokazujący temperaturę (można nim zmierzyć temperaturę dziecku bez narażania go na niepotrzebny stres);
- termometr owulacyjny – służy do określania dni płodnych u kobiety, a pomiaru dokonuje się pod językiem.
Termometry rtęciowe, niespełniające norm unijnych, zostały wycofane z produkcji 3 kwietnia 2009 r. ze względu na szkodliwe działanie rtęci dla zdrowia człowieka, otaczające środowisko i trudności z unieszkodliwieniem tego trującego metalu.
W porównaniu z termometrem rtęciowym termometr elektroniczny jest droższy, jednak nie powoduje zagrożeń i jest trwalszy.
Coraz bardziej powszechne stają się termometry jednorazowe – plastikowe, sterylne paski wykonane z termicznych polimerów. Taki pasek wkłada się na minutę do ust, odczytuje temperaturę, a następnie wyrzuca.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!