Dlaczego przy udzielaniu pomocy tak ważny jest czas?

W przypadku urazu otwartego jamy brzusznej, konieczna jest kontrola rany z oceną wypływającej treści /fot. Fotolia
Udzielanie pierwszej pomocy powinno być nieodłączną umiejętnością każdego człowieka. Uporządkowane czynności ratunkowe pozwalają przygotować poszkodowanego do profesjonalnych działań medycznych i zwiększają szansę pacjenta na przeżycie.
/ 27.09.2016 12:56
W przypadku urazu otwartego jamy brzusznej, konieczna jest kontrola rany z oceną wypływającej treści /fot. Fotolia

Sprawnie i dobrze

Schemat udzielania pierwszej pomocy został opracowany przez specjalistów medycyny ratunkowej i ma na celu wykonanie jak największej liczby uporządkowanych czynności ratunkowych w jak najkrótszym czasie. Pozwala także przygotować pacjenta do profesjonalnych działań medycznych oraz zoptymalizować wyniki akcji ratunkowej.

Zobacz też: 4 minuty, czyli czas przeżycia

Czas dla przeżycia

Klatkę piersiową uciska się w celu dotlenienia tkanek mózgu, serca, płuc, nerek i innych ważnych narządów. Nie będą one funkcjonować jak u człowieka zdrowego, jednak dostarczany z krwią tlen będzie utrzymywał komórki przy życiu. Od momentu zatrzymania krążenia do rozpoczęcia działań ratunkowych nie powinno upłynąć więcej niż 3-5 minut. W przeciwnym razie komórki zaczną obumierać.

Nie przestawaj uciskania klatki piersiowej ani wykonywania oddechów ratowniczych do momentu przyjazdu karetki pogotowia, nawet jeśli po dłuższym czasie pacjent nie odzyskuje przytomności. Pamiętaj, że każde przerwanie resuscytacji zmniejsza szanse na przeżycie.

Zobacz też: Ile mamy czasu na uratowanie poszkodowanego?

Czas dla ratowników

Warto wiedzieć, że czas odgrywa istotną rolę nie tylko w pomocy przedmedycznej, lecz także w zaawansowanych zabiegach ratowniczych. Ratownicy przeprowadzają na ogół reanimację przez co najmniej 20 minut, ale w niektórych przypadkach trwa ona dłużej. Dotyczy to na przykład małych dzieci lub osób wychłodzonych i związane jest z odmiennym metabolizmem oraz udowodnionymi przypadkami powrotu krążenia.

Ty również możesz stać się świadkiem zdarzenia, w którym ucierpieć może drugi człowiek. Twoje działania muszą być wówczas przemyślane i spójne. Pamiętaj jednak, że każda pomoc z Twojej strony jest wskazana!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA