Chcesz oddać krew dla Ukrainy? Sprawdź wcześniej, jakiej krwi brakuje

krew dla ukrainy fot. Adobe Stock, ctvvelve
Polacy niezwykle chętnie pomagają osobom z Ukrainy w związku z atakiem Rosji. Jednym ze sposobów wsparcia jest oddanie krwi, która w czasie wojny jest wyjątkowo cenna i potrzebna. Zanim oddamy krew, powinniśmy wiedzieć o kilku rzeczach.
/ 08.03.2022 13:47
krew dla ukrainy fot. Adobe Stock, ctvvelve

Po kilku dniach intensywnej pomocy Polaków na rzecz Ukrainy, Narodowe Centrum Krwi poinformowało, że stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce są wystarczające. Krew ma określony termin ważności, stąd nie można gromadzić jej w nadmiernej ilości. Trzeba spełnić też określone warunki, aby przekazać krew potrzebującym w Ukrainie.

Krew dla Ukrainy – sprawdź aktualne zapotrzebowanie

Centra krwiodawstwa apelują, aby przed zgłaszaniem się do punktów krwiodawstwa sprawdzać stany magazynowe krwi i jej składników na stronach internetowych regionalnych placówek krwiodawstwa (RCKiK). Możemy śledzić tam poszczególne zapasy i reagować w miarę potrzeb.

W związku z dużą liczbą pytań dotyczących możliwości oddawania krwi dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie informujemy, że Narodowe Centrum Krwi wraz z Ministerstwem Zdrowia są w kontakcie z odpowiednikami po stronie ukraińskiej i w razie potrzeby poproszą o dodatkowe wsparcie z Waszej strony
- informuje portal krwiodawcy.org.

Niektóre punkty już odnotowują spadek zasobów i proszą o wsparcie.

Gdzie można oddać krew dla Ukrainy?

Krew możesz oddać w placówkach wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi oraz podczas akcji wyjazdowych (w krwiobusach lub stacjonarnych punktach). Mapa miejsc, gdzie możesz oddać krew, znajduje się na stronie: https://krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew. Śledź informacje Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby dowiedzieć się , czy są organizowane specjalne akcje zbiórki krwi na rzecz Ukrainy.

Kto może oddać krew dla Ukrainy?

Jeżeli chcesz oddać krew na rzecz Ukrainy, musisz spełnić kilka warunków ogólnych. Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (dla mężczyzn) lub 18-60 lat (dla kobiet), która waży co najmniej 50 kilogramów i w ciągu ostatnich 6 miesięcy:

  • nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi,
  • nie miała wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

W ciągu doby przed pobraniem krwi powinieneś wypić ok. 2 l wody, unikać papierosów i nie pić alkoholu. W dniu oddania krwi powinieneś być wypoczęty i nie mieć objawów przeziębienia. Zjedz lekki posiłek. Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Pamiętaj też, że mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4 razy w roku. Przerwa między kolejnymi wizytami powinna wynosić co najmniej 8 pełnych tygodni.

Więcej informacji dotyczących zasad oddawania krwi znajdziesz w poradniku na stronie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: https://wckik.pl/wp/poradnik-dawcy/.

Czytaj także:
Bezpłatna pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy – lista przydatnych kontaktów
Bezpłatna pomoc medyczna i psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy - gdzie się zgłosić? (lista placówek)
Recepty na leki dla osób z Ukrainy - jakie warunki muszą spełnić?
Jak rozmawiać z osobami z Ukrainy, jak wspierać słowem, czego unikać – radzą ekspertki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA