Bezpłatna pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy – lista przydatnych kontaktów

pomoc psychologiczna dla Ukraińców fot. Adobe Stock, Davizro Photography
Z każdym dniem przybywa miejsc, które oferują pomoc psychologiczną i psychiatryczną uchodźcom z Ukrainy. Wsparcie można uzyskać na miejscu lub zdalnie, w językach ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. Oto, gdzie szukać pomocy.
/ 08.03.2022 12:58
pomoc psychologiczna dla Ukraińców fot. Adobe Stock, Davizro Photography

Psychologowie podkreślają, że osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, przeżywają traumę i często są w szoku, ponieważ utraciły wszystko, co daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Mogą doświadczać objawów zespołu stresu pourazowego, depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Dlatego często niezbędna jest im pomoc specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, jak poradzić sobie z traumą. Gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne dla dorosłych i dzieci z Ukrainy?

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy – gdzie szukać?

Punkty wsparcia psychologicznego, skierowane do ukraińskich uchodźców wojennych, to m.in.:

  • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii – 22 468 25 00 – przy ulicy Koszykowej 79b w Warszawie – udziela pomocy psychologicznej dzieciom z Ukrainy, oferowana jest też możliwość pobytu w ciągu dnia w świetlicy oraz darmowa rehabilitacja.
  • Konsultacje w ramach akcji „Twarze depresji” – formularz zgłoszeniowy: twarzedepresji.pl/ukraina/ – zdalne konsultacje w języku ukraińskim i rosyjskim przez Skype’a, WhatsApp lub telefonicznie. Pomoc udzielana jest przez psychologów i psychiatrów. Odbiorcami mogą być osoby przebywające na terenie Polski, ale też Ukrainy.
  • Miejskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne – sprawdź, co oferuje poradnia w twojej okolicy. Można liczyć na pomoc psychologiczną w różnych językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim (w zależności od placówki). Punkty działające w Warszawie: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/wsparcie-dzieci-i-mlodziezy-ukrainskiej.
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 – pod numerem dyżuruje psycholog mówiący biegle w języku ukraińskim i rosyjskim.
  • Fundacja Polskie Forum Migracyjne – 669 981 038 – bezpłatny telefon kryzysowy (pomoc w języku ukraińskim i rosyjskim).
  • Dom Ukraiński/Nasz Wybór – 727 805 764,
  • Centrum Medyczne Damiana – 22 566 22 27 – pomoc w języku ukraińskim.
  • Centrum Terapii i Rozwoju „Akson” – 697 343 396.
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – 12 421 92 82 – bezpłatny całodobowy numer.
  • Centrum psychoterapii HELP – 720 826 806, 790 626 806 – pomoc w języku polskim i angielskim.
  • Platforma Helping Hand – 698 188 305 – dyżury telefoniczne w języku ukraińskim, dodatkowo spotkania otwarte (polski, ukraiński, angielski) i czaty z psychologami (polski, angielski) – więcej informacji: www.facebook.com/hh24pl/posts/4874771892614284,
  • Infolinia miasta Gdynia – 723 236 666 – czynna całą dobę, pomoc w języku ukraińskim, m.in. w zakresie pomocy psychologicznej.
  • Przystań psychologiczna – 533 300 999 albo e-mail: recepcja@przystan-psychologiczna.pl.
  • Poddasze myśli – formularz zgłoszeniowy: www.poddaszemysli.pl/kontakt/ – spotkania grupowe zdalne na platformie ZOOM,
  • Fundacja Terapeutyczna – 533 355 888 lub email: recepcja@terapeutyczna.org – bezpłatne konsultacje psychologiczne z terapeutą, dostępne w języku ukraińskim, polskim i angielskim.
  • prywatne poradnie psychologiczne i psychiatryczne w całej Polsce – warto dopytać w miejscach w naszym otoczeniu, czy jest oferowana nieodpłatna pomoc dla Ukraińców.

W trakcie przygotowania jest również baza psychologów, którzy udzielą wsparcia uchodźcom, tworzona przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

Jak możemy sami pomóc Ukraińcom?

Pierwszej doraźnej pomocy osobom uciekającym z Ukrainy udzielają osoby chętne, zwykle bez przygotowania psychologicznego. Dlatego warto dowiedzieć się, jak udzielić wsparcia. Tutaj znajdziesz potrzebne informacje: Jak rozmawiać z osobami z Ukrainy, jak wspierać słowem, czego unikać. Z inicjatywy Fundacji HumanDoc powstał również bardzo przydatny poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy, w którym znajdziemy wskazówki dotyczące tego, jak pomóc w przeżyciu traumatycznych zdarzeń. 

Czytaj także:
Bezpłatna pomoc medyczna i psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy - gdzie się zgłosić? (lista placówek)
Recepty na leki dla osób z Ukrainy - jakie warunki muszą spełnić?
Dlaczego nie powinniśmy zbierać leków dla Ukrainy? Pomagać można na wiele innych sposobów
Jak oswoić w sobie lęk przed wojną? Radzi psychoterapeutka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA