Skąd pieniądze na nierefundowane leki?
W sytuacjach wyjątkowych ratowania życia lub zdrowia ubezpieczonego, refundowane mogą być leki sprowadzane z zagranicy. Pacjent ubiegający się o taką refundację musi wystąpić do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek wraz z zaświadczeniem lekarza prowadzącego, uzasadniającym potrzebę stosowania leku, musi być podpisany przez ministra zdrowia.
Zobacz też: Leczenie uzdrowiskowe - ważne informacje
Kontynuacja leczenia
Lekarz, który pracuje w państwowej poradni specjalistycznej, zobowiązany jest do pisemnego informowania lekarza rodzinnego o stanie zdrowia danego pacjenta. Powinien przekazywać informacje o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, przepisanych lekach, okresie ich stosowania i dawkowaniu oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.
Na podstawie zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę z rozpoznaniem choroby i zalecaną farmakoterapią, lekarz rodzinny może wystawiać recepty przez okres wskazany we wspomnianym zaświadczeniu.
Leczenie w szpitalu
Pacjent, który przebywa w szpitalu i jest tam leczony, ma prawo do uzyskania wszystkich niezbędnych świadczeń, w tym lekarstw, których zażywanie wynika z przyczyn hospitalizacji.
Lekarz nie powinien wypisywać recept i zmuszać pacjentów do wykupienia leków koniecznych do prowadzenia leczenia w szpitalu. Jeżeli jednak zdarzy się, że pacjent otrzyma od lekarza prowadzącego receptę i wykupi zalecane lekarstwa, to ma prawo zażądać wystawienia rachunków z zaznaczeniem za co one są i kto je wystawił.
Przy wypisie ze szpitala lekarz powinien wystawić pacjentowi receptę na lekarstwa. Ponadto lekarz zobowiązany jest do przekazania zaleceń na środki pomocnicze lub wyroby medyczne, które zlecone są w karcie informacyjnej.
Zobacz też: Transport sanitarny w POZ
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!