Jeśli troszczysz się o swoje zdrowie w podróży, polecamy nasz poradnik/Fot. Fotolia

Leczenie Polaków pracujących w krajach Unii

Osoby, które pracują za granicą są ubezpieczone w kraju, w którym wykonują obowiązki zawodowe – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
/ 30.05.2011 14:11
Jeśli troszczysz się o swoje zdrowie w podróży, polecamy nasz poradnik/Fot. Fotolia

Prawo do świadczeń zdrowotnych w innych krajach Unii Europejskiej zależy od miejsca pracy. Osoba, która pracuje w danym kraju Unii, zawiera umowę ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca w tym państwie składki. Również członkowie rodziny ubezpieczonego objęci są opieką zdrowotną w danym państwie.

Osoby pracujące z granicą i ich rodziny przed przyjazdem do Polski powinny zgłosić się do instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o wydanie EKUZ.

Pracownicy sezonowi i delegowani ubezpieczeni są w Polsce. Dlatego przed wyjazdem do pracy za granica powinni wyrobić w oddziale NFZ kartę EKUZ.

Przeczytaj: Szczepienia, czyli jak przygotować się do wyjazdu?

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, tytuł: „Polak pracujący w innym kraju Unii ma tam prawo do leczenia”, 30.05.2011 r./ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!