Obowiązkowe USG przed aborcją

Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia
Teksas chce walczyć z aborcją przy użyciu USG. Każda kobieta przed zabiegiem aborcji powinna zobaczyć dziecko, aby jej decyzja była w pełni świadoma – czytamy w „Gazecie Wyborczej”, w artykule „Obejrzeć płód przed aborcją”.
/ 10.03.2011 09:45
Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia

W USA aborcja jest legalna od ponad 40 lat. Niektóre stany, tj. Alabama, Luizjana, Missisipi i Oklahoma w ostatnich latach wprowadziły obowiązek wykonywania przed zabiegiem USG.

Kilka dni temu prawo o obowiązkowym badaniu USG dla kobiet, które chcą poddać się zabiegowi usunięcia ciąży, wprowadzono w Teksasie. Kobieta wraz z lekarzem będzie oglądała płód i słuchała bicia jego serca. Lekarz będzie miał również obowiązek poinformowania kobiety o tym, w jakim stadium rozwojowym jest dziecko i na czym polega zabieg aborcji. Przymusu oglądania USG nie mają jedynie ofiary gwałtu i kazirodztwa.

Nowy zapis ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy aborcji uważają obowiązkowe badanie USG za torturowanie kobiet, będących w ciężkiej sytuacji. Obrońcy twierdzą natomiast, że kobieta jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję wtedy, gdy jest odpowiednio poinformowana. 

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 10.03.2011/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA