„Skóra do skóry” matki i dziecka

Jak zajść w ciążę? Warto poznać dobrze swój cykl, by wiedzieć, kiedy trwa owulacja /fot. Shutterstock
7 kwietnia wszedł w życie nowy standard opieki nad kobietą w ciąży. Na co może liczyć przyszła mama, a na co nie? – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w rozmowie z Dagmarą Korbasińską „Matka może więcej”.
/ 08.03.2011 10:19
Jak zajść w ciążę? Warto poznać dobrze swój cykl, by wiedzieć, kiedy trwa owulacja /fot. Shutterstock

Ciąża to stan fizjologiczny, a lekarze i medycyna mają na celu zapobieganie nieprawidłowościom. Gdy kobieta podejrzewa u siebie ciążę powinna zgłosić się do lekarza bądź położnej. Podczas jednej z pierwszych wizyt jest ona informowana o tym, jaki jest plan przebiegu ciąży i porodu. Oczywiście plan w zależności od pojawiających się powikłań może ulec zmianie. Przekazanie wyczerpujących informacji na temat ciąży i porodu pozwala uspokoić kobietę. Dzięki przeprowadzonej rozmowie, wie ona jakie sytuacje i objawy są naturalne, a jakie świadczą o patologii. Prowadzona w ten sposób opieka ma ułatwić współpracę między ciężarną a personelem medycznym.

Zgodnie ze standardem kobieta ma prawo do wybrania miejsca, gdzie chce rodzić i może dokonać wyboru położnej. Może ona również wybrać pozycję, w jakiej chciałaby rodzić. Nowością jest wprowadzenie dwugodzinnego kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry”, który ma korzystne działanie i dla mamy, i dla dziecka.

Standard nie uwzględnia znieczulenia, które nadal jest dla większości rodzących pacjentek płatne. Znieczulenie może bowiem wpływać negatywnie na przebieg porodu i dziecko. Pod wpływem znieczulenia spowolniona jest akcja porodowa, co może prowadzić do cesarskiego cięcia. Noworodek urodzony w znieczuleniu może mieć kłopoty ze ssaniem i nie ma wyrzutu adrenaliny.

Standard określony jest w rozporządzeniu i jego naruszenie będzie uznawane za łamanie praw pacjenta.

Źródło: 8.03.2011 r./ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA