Z wiekiem, począwszy od około 30 roku życia maleje zdolność komórek skóry do regeneracji. Te zmiany dodatkowo nasila stres, jaki towarzyszy produkcji nadmiernej ilości wolnych rodników w skórze. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia, a potem destrukcji cząsteczek biologicznych, które tworzą komórkę – białek, lipidów, DNA (jądro, cytoplazma i błona komórkowa). W miarę nasilenia stresu zmiany nie tylko się pogłębiają, ale stają się nieodwracalne. Na skórze skutkuje to utratą „świeżości”, blasku, niejednolitym kolorytem, pojawieniem się przebarwień oraz drobnych, a potem głębokich zmarszczek.
Stres oksydacyjny - co to jest, na czym polega, do czego prowadzi?
Nasza skóra dysponuje specjalnym systemem ochronnym, który ma ją zabezpieczać przed wpływem wolnych rodników. To ważne, ponieważ prowadzą one do degradacji i rozpadu struktur komórkowych w skórze. System ochronny tworzą enzymy i inne molekuły, jak np. witaminy C i E. W momencie, kiedy w skórze powstaje więcej wolnych rodników, niż system jest w stanie zneutralizować, możemy mówić o stresie oksydacyjnym. Takie nagromadzenie wolnych rodników powoduje osłabienie zdolności naprawy i odnowy skóry. W konsekwencji, utrzymywanie się stresu oksydacyjnego znacząco przyspieszy starzenie się skóry.
Wrogowie twojej skóry
Czynników działających stresogennie na skórę w dużym mieście jest bardzo wiele. Na szczęście działanie wielu z nich możemy skutecznie ograniczać. Oto one:
* Promieniowanie, szczególnie UVA
Na zgubne działanie promieniowania UV, w tym szczególnie groźnego dla naszej skóry UVA, jesteśmy wystawieni zarówno latem, jak i zimą. Nie zatrzymają go ani chmury, ani szyby okienne czy samochodowe. Z tego powodu przez cały rok należy bezwzględnie chronić skórę filtrami przeciwsłonecznymi i dostarczać jej odpowiedniej ilości antyoksydantów.
* Dym Papierosowy
Zawiera wiele trucizn: arsen, cyjanowodór, formaldehyd. Wspomaga niekorzystne działanie promieniowania UV, wpływa na przesuszenie skóry, przyśpiesza degradację włókien kolagenowych i powstawanie zmarszczek. Opóźnia procesy gojenia się ran. Jest tak samo niebezpieczny dla palaczy, jak i osób przebywających w ich towarzystwie. Należy unikać zadymionych pomieszczeń, a jeżeli sami palimy – najlepiej z niego zrezygnować.
* Klimatyzacja
Oprócz mocnego przesuszania powietrza w pomieszczeniach, klimatyzacja jest siedliskiem różnego gatunku grzybów i pleśni. Różnica temperatur w pomieszczeniach, samochodzie i na zewnątrz powoduje też podrażnienie naczyń skóry. Stosujmy ją z umiarem i pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji klimatyzatorów.
* Spaliny samochodowe
Zawierają wiele rakotwórczych i drażniących substancji. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie w miejscach o natężonym ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Choć jazda na rowerze pozwala utrzymać formę, to poruszanie się nim w miejskich korkach stanowi większe zagrożenie dla naszej skóry niż podróż samochodem.
*Produkty żywnościowe
Właściwa dieta powinna być zbilansowana czyli dostosowana do potrzeb naszego organizmu i bogata w warzywa. Zależy nam na produktach bogatych w naturalne antyoksydanty, Należy wystrzegać się produktów smażonych , wędzonych i wysokoprzetworzonych - uwaga na konserwanty. Tajemnica długowieczności tkwi w dostarczeniu organizmowi bardzo dużej liczby antyoksydantów, które chronią nas przed skutkami działania wolnych rodników.
*Kosmetyki
Substancje zapachowe często podrażniają i trwale alergizują skórę, a w niektórych przypadkach działają rakotwórczo. Wybierajmy preparaty sprawdzone, o udowodnionej skuteczności, zawierające antyoksydanty , które umożliwią skórze szybka regeneracje.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!