Czy kobiety są skazane na posiadanie osobowości zależnej?

Czy kobiety są skazane na posiadanie osobowości zależnej?
Czy kobiety są bardziej niż mężczyźni podatne na wykształcenie się osobowości zależnej? Statystycznie znacznie częściej zdarza się to kobietom niż mężczyznom. Dlaczego tak się dzieje? Czy pragniemy aż tak mocno bliskości i opieki, że uciekamy się do zależności?
/ 26.11.2010 10:28
Czy kobiety są skazane na posiadanie osobowości zależnej?

Wpływ kultury

Ten rodzaj zaburzenia osobowości charakteryzuje wiele cech, które w naszej kulturze łatwiej przypisać kobietom niż mężczyznom, łatwiej u nich też je zaakceptować. Kobiety mają większe przyzwolenie społeczne na okazywanie słabości czy podporządkowania. Czasem może się to wiązać z obserwacją wzorca w domu rodzinnym, gdzie ojciec był despotyczny, a matka prawie nie istniała. Zbyt autorytarni lub skrajnie nadopiekuńczy rodzice mogą doprowadzić do ukształtowania się u osobowości zależnej.

Polecamy: Na czym polega metoda autoinstrukcji?

Czym jest osobowość zależna

Wyobraźmy sobie osobę, która wykazuje stałą potrzebę opieki, jest bardzo niesamodzielna. Łączy się to z brakiem wiary we własne możliwości, zależnością od innych, lękiem przed odłączeniem od bliskich. „Nie mogę, nie potrafię” to zdania które stale towarzyszą jej w życiu. Postrzega siebie jako słabą i bezbronną, innych jako silnych. Z przyjemnością odda się jakiemuś mężczyźnie, który się nią zaopiekuje, bo bardzo boi się być sama. Prawie jak w dawnej piosence kabaretowej „ja się boję sama spać…”. Niestety kończy się to często tym, że uzależnia się od swego partnera, a ten to wykorzystuje, lekceważąc jej potrzeby.

Taki stosunek do rzeczywistości może być dla niej samej niszczący, bo podporządkowuje swoje potrzeby innym, aby zabezpieczyć się przed porzuceniem i zapewnić sobie stałą opiekę. W swoich decyzjach również nie pozostaje autonomiczna zdając się na opinie osób zewnętrznych, składając na ich barki ciężar podjęcia decyzji o działaniu. Znaczącym wydaje się fakt, że często ma dodatkowe problemy psychiczne: ze strachu przed samotnością, łatwo wpada w depresję i lęki, zaobserwowano też wyraźne powiązania tego zaburzenia z bulimią i z osobowością z pogranicza.

Wyzwól się z własnych obaw

Problemem centralnym wydaje się u takich osób niska samoocena, chcąc więc przejąć więcej kontroli nad własnym życiem należałoby próbować ją podnieść. To jest jednak szczególnie trudne dla osób zależnych, bo wiąże się z przejmowaniem odpowiedzialności za własne życie i samodzielnym podejmowaniem decyzji, a więc oznacza konieczność zmierzenia się z myślą „co jeśli mi nie wyjdzie, jeśli poniosę porażkę?” Dlatego drugim ważnym elementem terapii powinno być osłabianie lęku i nauka asertywności.

Polecamy: Rodzaje manipulacji - czy związek jest udany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA