Czym jest zespół bezdechu sennego?

Czym jest zespół bezdechu sennego?
Nie każdy wie, że jednym z symptomów bezdechu sennego jest chrapanie. Chory na bezdech nocny, przez sen na kilkadziesiąt sekund wstrzymuje oddychanie. Tego zaburzenia oddychania nie należy lekceważyć, gdyż może nie tylko zagrażać naszemu zdrowiu, ale również i życiu.
/ 24.02.2009 06:00
Czym jest zespół bezdechu sennego?

Zespół bezdechu śródsennego objawia się spłyceniem oddychania podczas snu o więcej niż połowę lub zatrzymaniem wentylacji płuc na dłużej niż 10 sekund. Objawy te mogą pojawiać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy. Zaburzeń oddychania nie należy lekceważyć, bo mogą zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale również życiu.

Jednym z symptomów tej choroby jest chrapanie. Jednak nie można powiedzieć, że u każdego, kto chrapie, pojawia się bezdech senny.

Zobacz też: Ośrodki leczenia zaburzeń snu

Przyczyny i skutki bezdechu

W trakcie snu podniebienie miękkie i język opadają, blokując przepływ powietrza. Niekiedy sami zauważamy, że przestaliśmy chwilowo oddychać. Budzimy się wtedy w środku nocy z uczuciem duszności. Może temu towarzyszyć również przyspieszone bicie serca i pocenie się. Człowiek, który ma problem z oddychaniem podczas snu, odczuwa skutki tego również w ciągu dnia – zmęczenie, rozdrażnienie czy zaburzenia koncentracji.

Problemy z oddychaniem mogą być spowodowane także cechami fizycznymi człowieka i złymi przyzwyczajeniami. Narażeni na bezdech są ludzie z nadwagą, powiększonymi migdałkami i dużym językiem oraz ci, którzy zażywają środki nasenne i piją przed snem alkohol.

Badania wykazały, że zespół bezdechu śródsennego występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest to spowodowane różnicą w budowie krtani.

Zobacz też: Czy można leczyć lęki za pomocą snu?

Leczenie zaburzeń oddychania

Obecnie istnieje wiele metod leczenia bezdechu. Są to m.in.:

  • szyna – urządzenie mechaniczne dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta; przesuwa delikatnie do przodu język i podniebienie, by zapobiec zwężeniu przestrzeni gardła;
  • zabiegi chirurgiczne – są stosowane najczęściej w przypadku, kiedy przyczyną choroby są np. powiększone migdałki lub zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej i łącznej w okolicy gardła;
  • leki – rzadko przynoszą trwały efekt; używane są najczęściej w lekkich przypadkach;
  • terapia CPAP – polega na tłoczeniu powietrza do nosa pod wysokim ciśnieniem;
  • terapia BiPAP – polega na tłoczeniu powietrza do nosa pod zmiennym ciśnieniem;
  • terapia auto PAP – urządzenie stosowane przy tej metodzie przewiduje nadchodzący bezdech.

Zaburzenia oddychania są poważnym problemem, z którym należy udać się do lekarza. Zlekceważenie go może spowodować niedotlenienie różnych narządów ciała, w tym serca i mózgu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA