Jak wyobraźnia pomaga pokonać stres?

Spośród opisywanych bólów głowy znanych człowiekowi, klasterowy ból głowy, nazywany również chorobą Hortona, jest określany jako jeden z najbardziej dotkliwych
Twoja fantazja może okazać się niezwykle pomocna, gdy jesteś zestresowany. Dlaczego? Gdy masz jakiś problem, spróbuj wyobrazić sobie miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie. Możesz też wypróbować ćwiczenie zwane Oazą spokoju. Która metoda jest lepsza dla Ciebie?
/ 21.02.2011 14:46
Spośród opisywanych bólów głowy znanych człowiekowi, klasterowy ból głowy, nazywany również chorobą Hortona, jest określany jako jeden z najbardziej dotkliwych

Krąg doskonałości

Technika polega na wytworzeniu w swoim umyśle miejsca, w którym czujesz się na prawdę świetnie. Miejsce to możesz wszędzie przenosić ze sobą bo jest w Twojej głowie.

Krąg taki można wypełnić dowolnymi emocjami, takimi jak poczucie pewności siebie, relaks, spokój, motywacja i in.

Jeśli np. Twoim problemem (sytuacją wywołującą stres) są wystąpienia publiczne, wystarczy że w miejscu mównicy położysz (w wyobraźni) utworzony wcześniej krąg doskonałości. Krąg możesz też zakotwiczyć kinestetycznie (np. zetknięcie dwóch konkretnych palców u ręki) i w ten sposób wywołać pożądane emocje w najbardziej potrzebnej chwili.

Zobacz też: Jak zwalczyć stres w życiu codziennym?

Świątynia (oaza spokoju, bezpieczeństwa)

Jest to ćwiczenie łączące w sobie linię czasu i krąg doskonałości. Dzięki niej zmieniasz w swoim umyśle sposób, w jaki myślisz o nadchodzącej sytuacji. Dodatkowo spowodujesz też zmianę swojego zachowania, gdy nastąpi ona w rzeczywistości.

Zobacz też: Jak nauczyć się myśleć pozytywnie?

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenie wykonaj według następującego schematu:

  1. Znajdź miejsce, gdzie będziesz mógł przejść kilka metrów (3-5) w linii prostej. Stań na środku linii.
  2. Pomyśl o sytuacji, która Cię stresuje (w przeszłości, teraz lub w przyszłości). Stwórz obraz na końcu linii. Spraw, abyś był w obrazie (w NLP nazywamy to asocjacją).
  3. Wyobraź sobie na przeciwnym końcu linii miejsce spokoju, bezpieczeństwa. Takie, gdzie czujesz się pewnie, pełen luzu, wiesz, że jesteś bezpieczny. Może to być obraz rzeczywistego miejsca lub wymyślonego.
  4. Wejdź do świątyni, poczuj jak wypełniasz się pozytywnymi emocjami (spokój, bezpieczeństwo, odprężenie, pewność siebie – to, czego potrzebujesz).
  5. Wolnymi krokami, z wyciągniętymi do przodu rękoma, idź w stronę obrazu sytuacji stresowej (zabierając ze sobą pozytywne zasoby, którymi wypełniłeś się w świątyni). Gdy poczujesz na rękach lub gdzieś w ciele stres, wracasz do świątyni.
  6. Powtórz ćwiczenie min. 3 razy. Jeśli dobrze je wykonasz, będziesz mógł wejść w obraz sytuacji nie odczuwając stresu.

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA