Psychoterapia – 6 mitów na jej temat!

psychoterapia
Psychoterapia jest dla wariatów, lepiej porozmawiać o swoich problemach z przyjacielem – tak myśli wielu Polaków. Niesłusznie. Sprawdź, czego nie wiesz o pracy psychoterapeuty!
Marta Słupska / 10.05.2016 15:20
psychoterapia

Tylko wariaci chodzą do psychoterapeuty

Odwiedzanie psychoterapeuty nie jest już tematem tabu – coraz więcej osób decyduje się na terapię. Także tych zdrowych, którzy chcą uzyskać pomoc w sytuacji, w której już sobie nie radzą, szukają wsparcia czy pragną czerpać z życia więcej satysfakcji. Dzięki takim spotkaniom można wyzwolić się z toksycznej relacji czy poprawić jakość życia.

Psychoterapeuta poucza, jak żyć

Nie jest prawdą, że psychoterapeuta jest osobą wskazującą jednoznacznie, jak powinniśmy się zachowywać. Jego rolą jest natomiast wskazanie pacjentowi, jak stać się samodzielnym i dojrzałym do podejmowania własnych, świadomych decyzji. Tylko wewnętrzna przemiana pacjenta może doprowadzić go do poprawy własnego życia.

Kumpel lepszy niż terapia

Wielu z nas myśli, że szczera rozmowa z przyjacielem działa lepiej niż psychoterapia – w dodatku za takie spotkanie nie musimy płacić. Musimy jednak pamiętać, że bliska nam osoba jest z nami związana emocjonalnie, zwykle będzie po naszej stronie i będzie jej trudno zdystansować się od danej sytuacji. Często też mówi nam to, co chcemy usłyszeć, wierząc, że w ten sposób nas pocieszy. Psychoterapeuta nie jest natomiast po to, abyśmy wylali swoje żale i spędzili czas bezproduktywnie – jego terapia ma prowadzić do rozwiązania danego problemu.

Zobacz też: Niezadowolona ze swojego życia? Zmień je!

Psychoterapeuta to guru

Psychoterapia to to samo, co rozwój duchowy – specjalista nie narzuca pacjentowi swojego światopoglądu, musi natomiast akceptować jego wartości.

Psychoterapeuta zawsze  skupia się na przeszłości

Powszechnie uważa się, że podstawą psychoterapii jest analiza relacji z rodzicami – faktycznie, jest to ważny element procesu terapeutycznego. Nie jest to jednak element jedyny, a pod uwagę bierze się też cechy osobowościowe pacjenta i różnorodne zdarzenia życiowe.

Psychoterapeuta czyta w myślach

Specjalista podczas psychoterapii nie prześwietla pacjenta – ma natomiast dużą wiedzę na temat funkcjonowania człowieka i potrafi dokładnie przeanalizować sytuację od strony psychologicznej, tak, by pomóc swojemu pacjentowi. Na podstawie zebranych informacji jest w stanie rozwiązać dany problem. To, jak dużo się dowie, zależy tylko od pacjenta.

Zobacz też: Jak budować dobre relacje z innymi ludźmi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA