Jakie są najczęstsze objawy guzków tarczycy?

Gdyby wykonać badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego zdrowym osobom (zwłaszcza kobietom w średnim i starszym wieku), okazałoby się, że ponad połowa z nich ma w jego obrębie zmiany o charakterze guzków. Większość z nich zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy...
/ 03.02.2016 13:13

Większość guzków tarczycy nie powoduje żadnych objawów i występuje u osób bez zaburzeń czynności gruczołu tarczowego. Pacjenci zwykle nie wiedzą o ich istnieniu do czasu, kiedy zmiana nie zostanie wykryta w rutynowym badaniu lekarskim bądź też w wykonywanym z całkiem innego powodu USG tarczycy.

W znacznej większości przypadków guzki tarczycy są zmianami łagodnymi – jednak ze względu na możliwość przeoczenia nowotworu złośliwego, obecność guzków tarczycy nigdy nie powinna być ignorowana.

Duże guzki tarczycy mogą być widoczne przez skórę – dlatego też mogą być zauważone albo przez samego pacjenta (np. podczas przeglądania się w lustrze), bądź też przez inne osoby z jego otoczenia.

Zobacz też: Czym są guzki ciepłe i zimne tarczycy?

Objawy guzków tarczycy, jeśli występują, mogą wynikać:

  • z ucisku nieprawidłowej struktury (guzka) na otaczające tkanki;
  • z budowy guzka, jeśli jest on zbudowany z komórek tarczycy wydzielających hormony w dużych ilościach;
  • z nadmiaru wydzielanych hormonów.

Objawami wynikającymi z ucisku na sąsiednie struktury szyi będą: uczucie dyskomfortu w obrębie szyi, duszność, problemy z połykaniem. Dolegliwości te mogą pojawiać się jednak dopiero wtedy, gdy guzki (a właściwie guzy) osiągną już bardzo znaczne rozmiary. Może zdarzyć się też tak, że guzek tarczycy uciska na nerwy zaopatrujące struny głosowe – objawem pojawiającym się wówczas będzie najczęściej chrypka.

Dolegliwości wynikające z produkcji przez komórki guzka nadmiernych ilości hormonów tarczycy będą typowe symptomy nadczynności tego narządu: spadek masy ciała (pomimo dobrego apetytu), osłabienie, zmęczenie, uczucie niepokoju, drażliwość, problemy z koncentracją uwagi, bezsenność. Chorym osobom stale jest gorąco, ich skóra jest wilgotna, spocona, przekrwiona, włosy – przerzedzone, paznokcie – łamliwe. Serce bije szybko, pojawić się mogą zaburzenia rytmu. Inne objawy to: biegunka, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn – problemy z potencją.

Polecamy: Guzek tarczycy – czy to może być rak?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA