13 faktów o albinizmie, o których nie miałaś bladego pojęcia

13 faktów o albinizmie, o których nie miałaś bladego pojęcia fot. Fotolia
Sprawdź, czego nie wiedziałaś o albinizmie, a co wiedzieć warto!
Ewa Cwil / 08.11.2017 14:25
13 faktów o albinizmie, o których nie miałaś bladego pojęcia fot. Fotolia

Albinizm jest uwarunkowany genetycznie, nie jest zaraźliwy, powoduje bardzo jasny kolor skóry i włosów. Co jeszcze wiesz o albinizmie?


1. W Europie i USA albinizmem dotknięta jest 1 na 20 tys. osób. Proporcja ta najwyższa jest w niektórych częściach Afryki – albinizm stwierdza się tam u 1 na 3 tys. osób.



2. Albinosi syntetyzują witaminę D pięć razy szybciej niż osoby o ciemnej karnacji.

3. Albinizmu się nie leczy, chociaż skóra i oczy chorych najczęściej wymagają specjalnego traktowania.

4. Kolor oczu albinosa może być różny – od jasno szarego, przez niebieski aż do brązowego. Jednak nigdy nie są czerwone – czerwona poświata uwidacznia się wtedy, gdy światło odbija się od tylnej ściany oka – efekt podobny do czerwonych oczu na zdjęciach.

5. Albinizmowi często towarzyszą problemy z oczami – słabe widzenie, światłowstręt, oczopląs.

6. Ryzyko wystąpienia albinizmu u dziecka rodziców będących nosicielami wadliwego genu wynosi 25%.

7. Istnieją różne rodzaje albinizmu. Niektóre powodują bardzo jasny kolor skóry i włosów utrzymujący się całe życie, niektóre sprawiają, że skóra i włosy z upływem czasu nieco ciemnieją.

8. 1 na 17 tys. osób jest nosicielem jakieś odmiany albinizmu. Mężczyźni są obarczeni wyższym ryzykiem albinizmu powodującego brak pigmentu w tęczówkach.

9. Albinizm pojawia się także w królestwie zwierząt – dotyka nie tylko ssaki i ptaki, ale także gady, stawonogi i owady.



10. Aż 1 osoba na 70 jest nosicielem genu kodującego albinizm, który objawia się, gdy dziecko ma dwie kopie tego genu – po jednym od każdego rodzica. Osoba będąca jedynie nosicielem albinizmu ma jeden gen z nim związany, np. otrzymany od matki i jeden gen prawidłowy np. otrzymany od ojca.

11. Jedna z odmian albinizmu, zwana zespołem Hermanskiego-Pudlaka, związana jest ze zwiększoną skłonnością do krwawień, powstawania siniaków i chorób płuc.

12. Inna nazwa albinizmu to bielactwo. Bielactwo może być także nabyte – chory rodzi się z prawidłowym pigmentem skóry i włosów i dopiero w trakcie życia na jego skórze pojawiają się białe plamy, które wskazują obszary w których zanikły komórki produkujące pigment (melanocyty).

13. W Tanzanii, gdzie występuje w populacji najwięcej albinosów, wiele osób wierzy, że matka dziecka z bielactwem zdradziła męża z białym mężczyzną lub że w jej dziecko wcielił się duch jednego z europejskich kolonizatorów....
 

Bielactwo - encyklopedia chorób

Czy bielactwem można się zarazić?

Albinosi - ludzie duchy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA