13 października – Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą

13 października 2014 roku obchodzimy pierwszy Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą. Czym jest zakrzepica? Gdzie można wykonać USC żył głębokich?
/ 10.10.2014 08:42

Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą

Zakrzepica - co to za choroba?

Zakrzepica to groźna choroba, podczas której krew nie krąży płynnie, ale napotyka na przeszkody w naczyniach krwionośnych. Przeszkodami tymi są skrzepy, których przyczyna często leży w zaburzeniach krzepliwości krwi.

Rozwojowi zakrzepicy żył głębokich sprzyja długie siedzenie w jednej pozycji i praca biurowa. Objawów takich jak obrzęk jednej nogi lub obu, ból podczas chodzenia czy podwyższona ciepłota nogi nie należy bagatelizować – każdego roku z powodu zakrzepicy umiera więcej osób niż z powodu AIDS, raka piersi i wypadków drogowych razem wziętych.

Zobacz także: Jak zapobiec zakrzepicy podczas długich lotów samolotem?

Pierwszy Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą

W przeciwdziałaniu pojawienia się zakrzepów pomoże nam regularna aktywność fizyczna, angażująca szczególnie kończyny dolne, np. spacery. "Wykonując dziennie 10 000 kroków pokonujemy dystans, który pozwala nam zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą jest dobrym momentem, aby wprowadzić małe zmiany do naszego stylu życia, które w efekcie mogą je uratować" – mówi Aleksandra Kaszuba, Prezes Fundacji MITO. Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą to dobra okazja do uświadomienia sobie, jak ważne jest obserwowanie organizmu i szybka reakcja na objawy.

"Pierwsze symptomy, tj. spuchnięta, zaczerwieniona zazwyczaj jedna noga, ból nogi nasilający się podczas chodzenia, ale mijający przy unieruchomieniu czy podwyższona ciepłota nogi, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. W takich przypadkach należy od razu zwrócić się do lekarza specjalisty" – mówi Anna Janas, Wiceprezes Fundacji MITO.

Aby pomóc pacjentom w znalezieniu właściwego specjalisty, organizatorzy kampanii „Jak nie być jedną nogą w grobie” – Fundacja MITO – przygotowała specjalną mapę Polski z zaznaczonymi placówkami, gdzie można wykonać USG żył głębokich. Mapę znaleźć można na stronie www.wolnezyly.pl. "Nie czekajmy. Od szybkiej reakcji może zależeć nasze życie" – dodaje Aleksandra Kaszuba.

Źródło treści i logo: Materiały prasowe kampanii

Zobacz także: Jak rozpoznać zakrzepicę? [wywiad]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA