Czym jest zatorowość płucna?
Zator tętnicy płucnej jest trzecią pod względem częstości (po zawale serca oraz udarze mózgu) kardiologiczną przyczyną śmierci w Europie oraz Ameryce Północnej. Szybkie rozpoznanie pozwala na uratowanie życia pacjenta, dlatego znajomość objawów związanych z zatorowością płucną staje się obowiązkiem każdego lekarza.
Zatorowość płucna często rozwija się bardzo szybko. Najczęściej pojawia się nagłe uczucie duszności oraz ból w klatce piersiowej (zwykle o charakterze opłucnowym - kłujący, nasilający się przy ruchach klatki piersiowej i głębokim oddychaniu; rzadziej zamostkowy, co pozwala na różnicowanie z zawałem mięśnia sercowego). Dodatkowo zwraca uwagę silny kaszel, krwioplucie, rzadziej zasłabnięcie lub omdlenie. U ponad połowy chorych zaobserwować można bardzo szybkie bicie serca - tachykardię (powyżej stu uderzeń na minutę) oraz szybkie, płytkie oddychanie – tachypnoe (powyżej 20 na minutę). Często współistnieją objawy zapalenia żył głębokich – zaczerwienie, obrzęk, ból, gorączka powyżej 38,5 stopnia Celcjusza.
W badaniu fizykalnym pacjenta można stwierdzić objawy niewydolności prawej komory serca. Zaliczamy do nich: poszerzenie żył szyjnych, zwiększenie głośności składowej płucnej drugiego tonu serca czy szmer niedomykalności zastawki trójdzielnej.
Polecamy: Czym może grozić nieleczona zatorowość płucna?
Rozpoznanie zatorowości płucnej
Jeżeli do objawów zatorowości płucnej dołączą się objawy wstrząsu (znaczne osłabienie, niepokój, szybki i słaby puls, znaczne poty, uczucie zimna, spadek ciśnienia, możliwe biegunki lub wymioty) lub hipotonii (skurczowe ciśnienie tętnicze poniżej 90mmHg lub nagły jego spadek o 40mmHg utrzymujący się przez co najmniej 15 minut), należy rozpoznać masywną zatorowość płucną.
Objawy związane z zatorowością płucną są bardzo niespecyficzne i mogą zostać wywołane przez inne choroby. Na przykład ból w klatce piersiowej może wynikać z zawału mięśnia sercowego czy pęknięcia tętniaka aorty piersiowej. Łatwo również wymienić ponad sto przyczyn gorączki, lecz jeśli dołożymy do niej ból w obrębie klatki piersiowej, najłatwiej zdiagnozować infekcję dolnych dróg oddechowych. Najbardziej stałym objawem zatoru płucnej jest tachykardia i to na nią należy zwracać szczególną uwagę, przede wszystkim, jeżeli występuje bez związku z wysiłkiem czy stresem emocjonalnym.
Należy pamiętać, że najczęściej rozpoznanie zatorowości płucnej na podstawie samych objawów jest niemożliwe i wymaga badań dodatkowych.
Zobacz też: Z jakimi chorobami można pomylić zatorowość płucną?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!