Zaskakujące, jak wiele przedmiotów codziennego użytku wymaga posługiwania się prawą ręką, a tym samym utrudnia życie osobom leworęcznym. Na świecie ponad 10% ludności posługuje się lewą ręką, a nożyczki, piły czy otwieracze do konserw przystosowane dla nich (czy choćby uniwersalne!) wciąż są rzadkością.
Ze względu na to, że osoby leworęczne mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, dysponują często większymi zdolnościami w zakresie nauki języków obcych, prac plastycznych, wyobraźni przestrzennej i umiejętności logicznego myślenia.
Na liście słynnych leworęcznych znajdują się np. Leonardo DaVinci, Mark Twain, H.G. Wells, Franz Kafka, David Bowie, Bob Dylan, Celine Dion, Sir Paul McCartney, Hugh Jackman, Steve McQueen, Brad Pitt, Robert Redford, Telly Savalas, Sylvester Stallone, Angelina Jolie, Marilyn Monroe, Demi Moore, Oprah Winfrey, a nawet... Bart Simpson, bohater kreskówki. W Polsce również nie brak utalentowanych leworęcznych. Przykładem może być Andrzej Mleczko, Jerzy Pilch i Andrzej Wajda.
Od 1992 roku leworęczni mają swoje święto, które przypada 13 sierpnia. Organizuje je Klub Leworęcznych, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Co roku osoby leworęczne mają swój zlot organizowany w londyńskiej dzielnicy Soho.
W tym roku, już po raz czwarty, także w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Z tej okazji 8 sierpnia w Warszawie i we Wrocławiu, na terenie Centrum Handlowego Wola Park oraz Centrum Handlowego Arkady Wrocławskie oraz dziś - 13 sierpnia - w Centrum Handlowym Wola Park z myślą o najmłodszych leworęcznych, jak i praworęcznych organizowane są okolicznościowe imprezy.
Z pozdrowieniami od wszystkich redakcyjnych „mańkutów”.
Urszula Skowrońska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!