17 kwietnia – Światowy Dzień Hemofilii

17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Hemofilii. Choroba ta polega na samoistnych wewnętrznych krwawieniach do mięśni, stawów i tkanek miękkich. Chociaż o hemofilii prawie każdy z nas słyszał, to naprawdę niewiele osób zna jej istotę – warto więc rozwiać mity na jej temat.
/ 16.04.2013 15:19

Mit 1.: Chorzy na hemofilię krwawią bardziej obficie niż osoby zdrowe

Krwawienie u osób chorych na hemofilię nie jest ani bardziej obfite ani szybsze niż u osób zdrowych, jedynie trwa dłużej, ponieważ u chorych występuje niedobór czynnika krzepnięcia –białka naturalnie występującego we krwi i odpowiedzialnego za hamowanie procesów krwawienia. Dlatego pacjenci poddawani są leczeniu zwanym „suplementacją czynnika”, które wspomaga proces krzepnięcia krwi.

Mit 2.: Kobiety chorują na hemofilię równie często co mężczyźni

Hemofilia jest chorobą genetyczną, przenoszoną przez kobiety na chromosomie X. Kobieta będąca nosicielką ma 25% ryzyko na urodzenie syna z hemofilią. Ponieważ to genotyp ojca decyduje o płci dziecka, córki mężczyzny chorego na hemofilię będą nosicielkami na chromosomie X. Dlatego też hemofilia występuje przede wszystkim u mężczyzn. W niezmiernie rzadkich przypadkach może występować u kobiet, jeśli ojciec choruje na hemofilię, a matka jest nosicielką.

Mit 3.: Hemofilia typu A jest groźniejsza niż typu B

Nie ma większych różnic między tymi dwoma typami hemofilii, za wyjątkiem tego, że hemofilia typu B występuje około 5 razy rzadziej niż hemofilia typu A. Oba typy są spowodowane częściowym lub całkowitym niedoborem białka występującego we krwi, które hamuje procesy krwawienia (w hemofilii typu A jest to niedobór VIII czynnika krzepnięcia krwi, a w hemofilii typu B – IX).

Mit 4.: Chorzy na hemofilię nie mogą uprawiać sportu i prowadzić aktywnego trybu życia

W dzisiejszych czasach hemofilia nie skazuje pacjenta na życie w domu i rezygnację z aktywności. Regularne podawanie koncentratu czynnika krzepnięcia 2 lub 3 razy w tygodniu zabezpiecza pacjenta przed samoistnymi wylewami do stawów, a tym samym zmniejsza o ponad 80% absencję w szkole lub w pracy i umożliwia aktywne życie. Uprawianie niektórych sportów może nawet wzmocnić pewne partie mięśni, a w rezultacie chronić przed epizodami krwawienia. Sporty takie jak: pływanie, jazda na rowerze czy spacerowanie są w zasadzie bezpieczne dla wszystkich chorych, ale warto skonsultować ich uprawianie z lekarzem prowadzącym.

Polecamy: Terapia genowa hemofilii

Źródło: materiały prasowe/ws

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA