75% badanych uważa, że używanie i posiadanie jakichkolwiek narkotyków powinno być zakazane, 2% ankietowanych popiera całkowitą legalizację wszystkich narkotyków, zaś za legalizacją wyłącznie „miękkich” narkotyków opowiada się 19% ankietowanych.
W badaniu dla UNGPD z 2008 roku zwolenników legalizacji „miękkich” narkotyków było znacznie mniej – 15%. Zauważamy zatem, że stosunek Polaków do legalizacji marihuany uległ zmianie. Być może wpływ na to miało wprowadzenie nowego przepisu – o nie wszczynanie postępowania przeciwko tym, którzy posiadają przy sobie niewielką ilość marihuany na własny użytek.
Ponadto aż 73% badanych uważa, że kara więzienia za posiadanie „skręta” jest zbyt surowa, a 21% że jest sprawiedliwa.
Również spora grupa osób (40%) odpowiedziała, że używanie narkotyków ma więcej destrukcyjnych skutków niż spożywanie alkoholu, 31% uznało, że szkodliwość tych substancji jest taka sama. 13% stwierdziło niższą szkodliwość marihuany, a 16% nie potrafiło określić, co bardziej szkodzi zdrowiu.
Przekonania te mogą wynikać z faktu, iż społeczeństwo uznaje, że używanie „miękkich” narkotyków często prowadzi do późniejszego sięgania po „twarde”.
Jednakże nie można się dziwić opiniom respondentów – sami naukowcy wciąż się spierają w tej kwestii.
Źródło: „Gazeta Wyborcza” , 23.10.2012/kb
Zobacz także: Palacze ginącym gatunkiem w Tasmanii
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!