5 koktajli pełnych żelaza na anemię

Dostarczają żelaza i są naprawdę zdrowe i pyszne.
Marta Słupska / 27.03.2018 14:52

Jeśli nasza anemia wynika z niedoboru żelaza, powinniśmy dbać o jego zawartość w diecie. Najłatwiej dostarczać żelazo w postaci pysznych i zdrowych koktajli. Oto 5 naszych ulubionych przepisów!

Objawy anemii

Anemia to inaczej niedokrwistość – choroba, w której pacjenci mają zmniejszony poziom hemoglobiny oraz erytrocytów. Jej najczęstszą postacią jest anemia z niedoboru żelaza, warto jednak wspomnieć też m.in. o anemii pokrwotocznej, która pojawia się jako następstwo dużej utraty krwi.

O anemii mówimy, jeśli u kobiet poziom hemoglobiny spada poniżej 12 g/dl, a u mężczyzn – 13,5 g/dl.

Objawy anemii z niedoboru żelaza to:

  • osłabienie,
  • bladość skóry,
  • zajady w kącikach ust,
  • łamliwe, kruche paznokcie,
  • łamliwe, słabe włosy,
  • omdlenia,
  • męczliwość.

Dieta na anemię

Jeśli anemia jest spowodowana niedoborem żelaza, możemy wspomagać się odpowiednią dietą. W naszym jadłospisie powinno zagościć żelazo hemowe, czyli to, które jest obecne w mięsie, i niehemowe, które możemy znaleźć w produktach roślinnych.

Pamiętajmy, że głównym źródłem żelaza są: wątróbka, ryby, żółtka jaj, salceson, kaszanka i podroby, a także źródła roślinne: warzywa strączkowe (groch, soja, fasola), produkty pełnoziarniste (kasze gruboziarniste, ciemne pieczywo, płatki owsiane) oraz ciemnozielone warzywa. Chorzy mogą także suplementować żelazo w postaci preparatów dostępnych w aptekach.

5 koktajli na anemię

Bazując na wyżej wymienionych produktach można przygotować zdrowe koktajle warzywne, które wspomogą zdrowie przy anemii. Możemy dodać do nich owoce i różne smaczne dodatki, urozmaicając w ten sposób ich smak i wygląd. Zobacz przepisy w naszej galerii!

Polecamy:

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA