Już po dwóch tygodniach od rzucenia palenia twoja tolerancja na wysiłek wzrośnie. Lepsza kondycja pozwoli ci uprawiać takie dyscypliny sportu, o których wcześniej mogłeś jedynie pomarzyć. Nie będziesz z byle powodu dostawać zadyszki, układ oddechowy będzie pracował o wiele wydajniej.
5 powodów, dla których warto rzucić palenie!
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wygląda cera palacza, zwłaszcza takiego, który pali od wielu lat. Jest szara, zmęczona, przesuszona i po prostu wygląda nieświeżo. Palenie papierosów dodaje lat - 10 lat trwania w nałogu nikotynowym to około 2,5 roku więcej... w wyglądzie., ale już pół roku po odstawieniu papierosów powinna wrócić do normalności.
5 powodów, dla których warto rzucić palenie!
Palacze, zarówno aktywni jak i bierni, są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie chorób nowotworowych niż osoby, które nie mają kontaktu z dymem papierosowym. Wiele osób twierdzi jednak, że były palacz jest w tym względzie nomen omen "spalony", bo zmiany, jakie zaszły w jego organizmie wystarczająco podniosły ryzyko zachorowania na raka.
Musisz wiedzieć, że po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego jest ju takie samo, jak u osoby niepalącej!
5 powodów, dla których warto rzucić palenie!
Czy wiesz, że dopóki palisz, przyjmowanie leków na nadciśnienie nie ma większego sensu? Z każdym zaciągnięciem się dymem fundujesz sobie taką dawkę nikotyny, że ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta.
Już po 24 godzinach niepalenia ciśnienie powoli wraca do normy. Jeśli mimo wszystko twoje nadciśnienie kwalifikuje się do terapii lekowej - teraz jest na nią najlepszy czas, bo dopiero teraz leczenie zacznie działać.
5 powodów, dla których warto rzucić palenie!
"Wizytówką" palaczy często są: nieświeży oddech, pożółkłe palce i przebarwienia na zębach. Kiedy wreszcie rzucisz palenie, zniknie problem nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego. Zęby nie będą w tak dużym stopniu jak dotychczas narażone na próchnicę, a z czasem odzyskają dawną biel.
Nie zapominaj jednak o regularnych wizytach u dentysty - nie tylko palacze mają problemy z zębami.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!