5 prostych nawyków, dzięki którym obniżysz poziom cholesterolu

cholesterol fot. Adobe Stock
To problem, który dotyka wielu dorosłych Polaków. Konsekwencje niosą za sobą ryzyko chorób układu krążenia. Jak obniżyć stężenie cholesterolu? Warto zmienić styl życia. Podpowiadamy, jak!
cholesterol fot. Adobe Stock

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który o ile występuje we właściwych ilościach, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w syntezie kwasów żółciowych, odpowiada też za pracę mózgu, wchodzi w skład błon śluzowych.

Tłuszcze, takie jak cholesterol, nazywane są lipidami. Istnieje kilka rodzajów (frakcji) cholesterolu: m.in. trójglicerydy, HDL i LDL. Ten pierwszy — HDL (z ang. high-density lipoprotein) potocznie nazywane jest dobrym cholesterolem. LDL (z ang. low-density lipoprotein) to tzw. zły cholesterol.

Aż 61% Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, szybki styl życia, stres czy obciążenia genetyczne mogą powodować wiele problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu. 
 
Warto być świadomym tego, że zbyt wysoki cholesterol zagraża zdrowiu. Odkładanie się tego lipidu może grozić chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak:
  • nadciśnienie tętnicze (które dotyczy coraz młodszych osób),
  • choroby wieńcowe,
  • zaburzenia rytmu pracy serca,
  • zawał serca,
  • zakrzepica,
  • zatory,
  • udar.

Co nas powinno zmartwić i zastanowić? Co może wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu we krwi? Warto zwrócić uwagę na takie kwestie:

  • obrzęki nóg,
  • ból nóg, 
  • skurcze łydek, 
  • ból w klatce piersiowej, 
  • nadwaga. 
Już teraz wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków, dzięki którym obniżysz poziom cholesterolu i poczujesz się lepiej. 
 

1. Zdrowe jedzenie

fot. Adobe Stock

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów. Czy wszystkich? Niekoniecznie. Ważne i wartościowe są tłuszcze nasycone, wielonasycone i jednonasycone. Człowiek może za to obejść się bez tłuszczów trans (tych zawartych między innymi w fast foodach czy słonych przekąskach). To właśnie one zwiększają ryzyko udaru i zachorowania na serce – obniżają one poziom tak zwanego dobrego cholesterolu (HDL), a podnoszą stężenie złego (LDL). Co zatem warto spożywać, a czego unikać? 

  1. Ogranicz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Staraj się wybierać roślinne, takie jak: oliwa z oliwek, awokado, oleje rzepakowe, słonecznikowe.
  2. Jedz chude mięso, np. drobiowe. 
  3. Postaraj się, aby w twoim menu pojawiały się ryby morskie (makrela, łosoś, dorsz, flądra).
  4. Wybieraj zielone warzywa, a także rośliny strączkowe (groszek, soczewica, ciecierzyca).
  5. Jedz nabiał o obniżonej zawartości tłuszczów.
  6. Pamiętaj o daniach bogatych w błonnik, który naturalnie oczyszcza jelita.
  7. Ogranicz spożycie słodyczy, fast foodów i alkoholu.
  8. Zrezygnuj z palenia papierosów. 

2. Aktywność fizyczna

fot. Adobe Stock

Nie chodzi o godziny spędzone na siłowni. Liczy się ruch, nawet ten umiarkowany. Spacer, jazda na rowerze, nordic walking, a może basen? Wszystko zależy od ciebie! Specjaliści zalecają aktywność fizyczną od 2,5 do 5 godzin tygodniowo. Niewiele, a tak wiele! Koniec z wymówkami. Tu chodzi o dobre chęci, determinację i świadomość, że robi się to dla siebie, swojego zdrowia i samopoczucia. Warto! Dodatkowym plusem będą endorfiny — hormon szczęścia, który wyzwala się podczas uprawiania sportu. 

3. Kontroluj wagę i badaj się

fot. Adobe Stock

Waga łazienkowa  mityczny gadżet, który większość z nas ma w domu, jednak go nie używa. Czasem warto jednak sprawdzić poziom masy ciała i obliczyć BMI (stosunek masy ciała do wzrostu). Wszystko po to, by w porę zareagować i zmienić styl życia oraz nawyki żywieniowe. Raz na rok wykonaj podstawowe badania krwi. Profilaktyka jest niezwykle ważna i nie należy z nią zwlekać. 

4. Pozwól sobie na odpoczynek

fot. Adobe Stock

Stres może zwiększyć poziom cholesterolu. Dodatkowo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i może przyczynić się do wielu dolegliwości. To dlatego warto nauczyć się odpoczywać. Po ciężkim dniu w pracy, aktywnym czasie w domu, wielogodzinnej zabawie z dziećmi czy po prostu bez powodu — pozwól sobie na odpoczynek. Relaks i chwila dla siebie są niezwykle ważne, aby móc prawidłowo funkcjonować społecznie, psychicznie i fizycznie. Wieczór z ulubioną książką, filmem, herbatą czy ziołami może zdziałać cuda. Jeśli jednak masz problem z długofalowym stresem, rozważ wizytę u specjalisty lub pomyśl o ćwiczeniach relaksacyjnych. Zadbaj o codzienne, małe rytuały, które będą tylko dla ciebie. Poranna kawa na tarasie, pyszne śniadanie, słuchanie wyciszającej muzyki, domowe SPA? Sama zdecyduj i daj sobie prawo do odpoczynku. 

Pamiętaj też o odpowiednim wysypianiu się. Niedostateczna ilość snu może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, niezależnie od twojego wieku i innych nawyków zdrowotnych. Eksperci zalecają około 8 godzin nieprzerwanego snu. 

5. Właściwa suplementacja 

fot. Materiały prasowe

Zbilansowana dieta, ćwiczenia, ograniczanie stresu i kontrola wagi są ważne. Aby utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, warto rozważyć sprawdzoną suplementację. Dobrym wyborem może być Berimal – suplement diety zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie. Zawiera on ActiBPF, standaryzowaną produkcję polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Berimal to naturalny suplement diety, który pomaga utrzymać cholesterol w ryzach. Dodatkowo wspomaga prawidłowe mikrokrążenie i funkcjonowanie układu krążenia i pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi.
 
 
fot. Materiały prasowe
 
 
Materiał powstał z udziałem marki Berimal. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA