5 pytań o tabletki antykoncepcyjne (w tym pytanie o to, kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne)

kobieta i mężczyzna czytają ulotkę leku fot. Adobe Stock
Czy wiesz, kiedy np. można przyjąć pierwszą pigułkę? Albo czy jej stosowanie zawsze jest bezpieczne? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym tekście. Pamiętaj! Zawsze warto wiedzieć więcej, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie!
Agnieszka Czechowska / 30.05.2018 05:19
kobieta i mężczyzna czytają ulotkę leku fot. Adobe Stock

Tabletka antykoncepcyjna ma już 58 lat, a wciąż przez wiele osób traktowana jest jak kontrowersyjna metoda zapobiegania ciąży. Tak, to prawda, wywołuje efekty uboczne i dlatego nie każda z nas może po nią sięgać. Wciąż jednak pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

1. Kiedy najlepiej zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Najwcześniej można po nie sięgnąć po 16. urodzinach, ale pod warunkiem, ze minęły już 3 lata od pierwszej miesiączki.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego (nawet jeśli miesiączka się spóźnia). W sporadycznych przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć również od 2 do 5 dnia miesiączki, ale wówczas konieczne jest stosowanie innych metod antykoncepcji przez pierwsze 7 dni stosowania leku.

Kolejne opakowanie rozpoczynamy 7 dni po zakończeniu wcześniejszego (chyba że stosujemy nowoczesne tabletki antykoncepcyjne, które zwierają 28 tabletek – wówczas nie robi się przerw pomiędzy opakowaniami). Przerwę pomiędzy kolejnymi blistrami można skrócić a nawet nie robić jej wcale, unikając w ten sposób krwawienia (gdy np. nie chce się krwawić w czasie wakacji). Przerwa ta nie może być jednak dłuższa niż 7 dni.

2. Kto nie może zażywać tabletek antykoncepcyjnych?

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • choroby układu krążenia, także w wywiadzie (m.in. nadciśnienie, miażdżyca, zakrzepica),
  • znaczna otyłość (powyżej 35 BMI),
  • palenie papierosów,
  • kamica nerkowa,
  • choroby wątroby,
  • nowotwory (także w wywiadzie),
  • ciężkie migreny.

3. Czy pigułki naprawdę są takie skuteczne?

Tak, pod warunkiem że zażywane są regularnie. Wówczas cechuje je największa skuteczność bliska 0,1 w skali Pearla. Oznacza to, że spośród 100 kobiet stosujących pigułki przez rok tylko jedna zaszła w ciążę (skuteczność prezerwatywy to 3,0; środków plemnikobójczych – 6,0; a kalendarzyka małżeńskiego 9,0).

4. Czy to prawda, że pigułki antykoncepcyjne poprawiają stan skóry?

Tak. Ograniczają one działanie testosteronu, który jest najczęstszą przyczyną trądziku i przetłuszczania się cery oraz włosów. Dlatego pod ich wpływem skóra się wygładza i staje się bardziej promienna.

5. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą hamować libido?

Te starszego typu, zawierające wysoką dawkę hormonów faktycznie mogą zmieszać ochotę na seks. Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne są pozbawione tego działania.

Polecamy!
7 ważnych pytań o miesiączkę Po czym poznać, że zbliża się okres (także ten pierwszy w życiu)?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA