Jakie są objawy miesiączki? (Tej pierwszej w życiu i każdej kolejnej) fot. Adobe Stock

Jakie są objawy miesiączki? (Tej pierwszej w życiu i każdej kolejnej)

Oczywistym objawem miesiączki jest krwawienie z dróg rodnych. Zanim jednak do niego dojdzie, pojawiają się sygnały, które je zwiastują. Na pewno je znasz?
Agnieszka Czechowska / 29.05.2018 12:35
Jakie są objawy miesiączki? (Tej pierwszej w życiu i każdej kolejnej) fot. Adobe Stock

Miesiączka, menstruacja, okres, period. Pierwsza to menarche. Ostatnia - menopauza. Pojawia się w efekcie zmian, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów produkowanych przez jajniki. Zanim jednak do niego dojdzie, przez organizm przetacza się burza hormonalna, która wywołuje objawy wskazujące, że miesiączka niebawem się pojawi.

Objawy zbliżającej się miesiączki, czyli smutny PMS

Związany jest on z wahaniami poziomu estrogenów i progesteronu charakterystycznymi dla pierwszej połowy cyklu. W ich efekcie pojawia się tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), na który cierpi ponad 80 proc. kobiet na kilka dni przed miesiączką. Jego objawy to:

 1. bóle brzucha,
 2. bóle okolicy krzyżowej,
 3. obrzęk i bóle piersi,
 4. zaburzenia koncentracji,
 5. drażliwość,
 6. bóle głowy (w tym także migrenowe),
 7. wzrost masy ciała (nawet o 2 kg) w wyniku zatrzymywania wody w organizmie,
 8. stan podgorączkowy,
 9. zaparcia,
 10. wzdęcia,
 11. trądzikowe zmiany skórne,
 12. problemy ze snem.

W walce z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego stosuje się doraźnie środki przeciwbólowe, zioła moczopędne i uspokajające (melisę, pokrzywę), suplementację kwasów omega i witaminy D. Jeśli PMS jest bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się z ginekologiem i rozważyć stosowanie leków hormonalnych.

Objawy wskazujące, że zbliża się pierwsza miesiączka (menarche)

Wczesne objawy pierwszej miesiączki pojawiają się 2 lata przed krwawieniem. Dziewczynka zaczyna szybciej rosnąć, proces ten przyspiesza jeszcze bardziej na rok przed menarche. Dochodzi do tego także zwiększenie masy ciała, rozwój gruczołów sutkowych. Objawem poprzedzającym pierwszą miesiączkę jest również pojawienie się owłosienia w okolicy płciowej i pod pachami. Jeśli chodzi o samo krwawienie, to nie ma zasady: niektóre dziewczęta zaczynają miesiączkować dość skąpo, u innych od razu pojawia się obfite krwawienie. Warto też pamiętać, że na początku cykle są nieregularne. Nie można w tym przypadku mówić o spóźniającej się miesiączce. Przez pierwsze 2 lata okres może pojawiać się co 3 tygodnie lub co 3 miesiące.

Przyjmuje się, że pierwsza miesiączka u kobiet w naszej szerokości geograficznej występuje w wieku ok. 12-14 lat.

Polecamy!
Kiedy zaczyna się dojrzewanie?
6 sposobów na PMS

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!