okres co 2 tygodnie fot. Adobe Stock

Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego

Okres co 2 tygodnie to zaburzenie miesiączkowania. Bywa objawem endometriozy, zapalenia przydatków lub mięśniaków macicy. Może być też efektem stresu lub restrykcyjnej diety. Postępowanie w zaburzeniach cyklu menstruacyjnego, w zależności od przyczyny obejmuje: leczenie hormonalne, a w przypadku poważnych chorób, zabiegi chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię.
/ 05.10.2020 09:35
okres co 2 tygodnie fot. Adobe Stock

Wystąpienie okresu co 2 tygodnie oznacza nieregularne miesiączkowanie. Być może nie występuje też owulacja, co ma podstawowe znacznie w planowaniu ciąży. Nieregularne miesiączki zawsze powinny być zdiagnozowane. Nie powinny być uznawane za coś normalnego. Prawidłowy cykl trwa minimum 21, a maksimum 35 dni. Kilkudniowa różnica jest normą, ale wszelkie stany odchodzące od tego schematu powinny być przebadane. 

Spis treści:

  1. Okres co 2 tygodnie – przyczyny
  2. Leczenie nieregularnych miesiączek

Okres co 2 tygodnie – przyczyny

Jest wiele możliwych przyczyn okresu co 2 tygodnie: od zaburzeń hormonalnych, przez budowę i strukturę narządu rodnego, zaburzenia pracy tarczycy, po nieprawidłowe funkcjonowanie układu przysadki jajników czy nadnerczy, a także jako efekt przebytych zabiegów. Duże znaczenie mają również codzienne nawyki.

Istotnym czynnikiem powodującym zaburzenia miesiączkowania, w tym wystąpienie okresu co 2 tygodnie, jest styl życia i stres. Ma to związek z dużymi fizjologicznymi wyskokami prolaktyny i wpływa na to, że miesiączka występuje raz szybciej, raz wolniej
– wyjaśnia lek. Krzysztof Janowiec, ginekolog Centrum Medycznego Superior w Krakowie.

Nie tylko pęd życia przekłada się na nieregularność cyklów u kobiet. Zaburzenia mogą występować również u osób, które dużo biegają, uczestniczą w maratonach lub intensywnie odchudzają się i w krótkim czasie szybko tracą na wadze.

O przyczynach okresu co 2 tygodnie można dowiedzieć się więcej po sprawdzeniu, czy występuje owulacja.

Brak lub rzadkie występowanie owulacji może świadczyć o zaburzeniach tarczycy, występowaniu dość powszechnego zespołu policystycznych jajników, przewlekłych stanach zapalnych, niewydolności ciałka żółtego lub endometriozie, która powoduje plamienia i podkrwawiania. Taki stan może być mylnie odebrany przez kobietę, która w tej sytuacji nie wie, co jest miesiączką, a co nie
– mówi lek. Krzysztof Janowiec, ginekolog.

Sprawdzanie, czy cykl jest owulacyjny czy nie, wymaga wizyt u ginekologa i badania USG przezpochwowego, podczas którego ginekolog zaobserwuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa w jajnikach i pojawienie się ciałka żółtego po pęknięciu pęcherzyka. Do oceny jajeczkowania stosuje się też testy owulacyjne przeznaczone do domowego użytku. 

Poniżej więcej informacji o wybranych możliwych przyczynach okresu co 2 tygodnie.

Stres

Okres co 2 tygodnie może wywołać przewlekły stres. Napięcie emocjonalne przyczynia się do obniżenia odporności, podwyższenia ciśnienia tętniczego, zburzenia koncentracji i zakłócenia regularności cyklu miesięcznego. Okres nie pojawia się przez dłuższy czas albo krwawienie występuje w połowie cyklu.  

Odchudzanie

Nieregularny okres to częsty efekt uboczny restrykcyjnej diety. W wyniku głodzenia się w organizmie spada poziom leptyny, hormonu odpowiedzialnego za apetyt. To dla mózgu informacja, że trzeba oszczędzać na wszystkim. Nie można marnować energii na wysiłek, jakim jest miesiączka. Skutek to spóźniające się miesiączki lub ich zanik.

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków powoduje czasami występowanie okresu co 2 tygodnie. Schorzenie najczęściej atakuje młode, aktywne seksualnie kobiety w wieku 25–30 lat. Jego główną przyczyną są bakterie. W większości przypadków dostają się one do jajników i jajowodów z zewnątrz (przez pochwę i macicę). Czasem wędrują z chorych migdałków, zatok, zębów lub z wyrostka przez krew aż do przydatków.

W efekcie pojawiają się silne bóle brzucha, upławy lub krwawienia międzymiesiączkowe, które przypominają okres. W leczeniu zapalenia przydatków stosuje się antybiotyki, dlatego konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Endometrioza

U kobiet cierpiących na endometriozę błona śluzowa macicy (tzw. endometrium), która złuszcza się w czasie miesiączki, błędnie trafia do jajowodów i nimi dostaje się do jamy brzusznej. O endometriozie najczęściej świadczą bolesne i bardzo obfite miesiączki, ból w czasie stosunku, plamienie okołomiesiączkowe (wówczas kobieta może mieć wrażenie, że częściej miesiączkuje), niekiedy ślady krwi w moczu lub kale. W leczeniu stosuje się zabiegi laparoskopowe i leki hormonalne.

Mięśniaki macicy

Pojawienie się okresu co 2 tygodnie występuje niekiedy u kobiet z mięśniakami macicy. Ma je co piąta Polka między 35. a 50. rokiem życia. Mięśniaki są guzami niezłośliwymi. Rozwijają się z włókien mięśni gładkich – tych samych, z których zbudowana jest macica. U około 70% kobiet mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości. Jeśli jednak już się pojawią są to: powiększenie się brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe (mogące przypominać okres), ból w czasie zbliżeń, obfite miesiączki, zaparcia. W leczeniu najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne lub nowoczesne leki.

Niedoczynność tarczycy

Za pojawienie się okresu co 2 tygodnie odpowiadają często zaburzenia pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy może sprawić, że okres długo w ogóle się nie pojawi. Gdy tarczyca zwalania tempo, cykle wydłużają się (krwawienia występują rzadziej niż co 36 dni) i nie dochodzi do owulacji. Żeby temu zaradzić, trzeba skontrolować poziom TSH i jeśli podejrzenia się potwierdzą, zażywać leki hormonalne.

Nowotwór

Częstsze krwawienia niestety sporadycznie są objawem nowotworu narządów rodnych. Szczególnie jeśli krwawienie między miesiączkami pojawiło się u kobiety po menopauzie, należy przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę. Pierwszym krokiem jest wizyta u ginekologa.

Leczenie nieregularnych miesiączek

Leczenie okresu co 2 tygodnie zależy od przyczyny. Dlatego zawsze w przypadku zaburzeń miesiączkowania należy zgłosić się do ginekologa, który ustali źródło problemu. Metodami leczenia okresu co dwa tygodnie mogą być terapia hormonalna, w przypadku nowotworu chemioterapia i/lub radioterapia, a także zabieg chirurgiczny (nowotwór, endometrioza). Wszystko zależy od tego, jaką przyczynę ustali lekarz na podstawie badań.

Wykonanie dokładnego badania ginekologicznego wraz z USG pozwoli sprawdzić, czy narządy płciowe kobiety pracują w sposób prawidłowy
– przypomina lek. Krzysztof Janowiec, ginekolog.

Pojawianie się okresu co 2 tygodnie powinno skłonić do przeprowadzenia też innych badań, w tym oznaczenia podstawowych hormonów: TSH (tyreotropina), T3, T4, PRL (prolaktyna), LH (lutropina), estrogen, progesteron. Zalecane jest również wykonanie morfologii

Jeżeli miesiączkujesz co 2 tygodnie, powinnaś skonsultować się z lekarzem. To może być objaw poważnej choroby.

 

Więcej na podobny temat:
Ile trwa miesiączka? (I 6 innych ważnych pytań i odpowiedzi o menstruację)
Co twoja miesiączka mówi o tobie?
Miesiączka od A do Z
Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę
Bolesny okres - 5 skutecznych sposobów na bolesną miesiączkę
ABC cyklu miesiączkowego

Krzysztof Janowiec
lek.
Krzysztof Janowiec
specjalista ginekologii

Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie specjalizacyjne odbył w Oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii oraz Oddziale Klinicznym Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Szkolenie z zakresu technik endoskopowych w tym mini-histeroskopii w ginekologii i niepłodności odbył w Oddziale Klinicznym Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Centrum Medycznym SUPERIOR w Krakowie, z którymi na co dzień współpracuje. Jest też współwłaścicielem Specjalistycznego Centrum Medycznego BARSKA Clinic w Nowym Sączu. Przyjmuje również w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS w Krakowie. Uczestnik wielu kursów i szkoleń z zakresu ginekologii, położnictwa, medycyny rozrodu i ultrasonografii. Były nauczyciel akademicki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!