Kobiety miesiączkują przez znaczną część życia. To naturalne. Dotyczy to niemal każdej z nas. Dlaczego więc słowo okres, miesiączka, menstruacja wielu z nas z trudem przechodzi przez gardło? Tak, to prawda. Okres jest sprawą osobistą, intymną. Ale nie wstydliwą i obrzydliwą. Dlatego warto nim rozmawiać. Póki co podejmijmy kilka kwestii zdrowotnych z nim związanych.
1. Ile trwa miesiączka?
Miesiączka (krwawienie) średnio trwa 5-7 dni u kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat. Młodsze dziewczyny zwykle miesiączkują krócej. Odchylenia od tej normy są codziennością również kobiet po czterdziestce, które zbliżają się do menopauzy. W ich przypadku miesiączki bywają dłuższe i bardziej obfite. Miesiączka zwykle zaczyna się plamieniem, miedzy 2 a 4 dniem następuje główne krwawienie, które wygasa od 5 dnia.
2. Czy w czasie miesiączki można uprawiać seks?
Z punktu widzenia zdrowia nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli masz ochotę, możesz cieszyć się bliskością z partnerem. Jeśli nie czujesz się komfortowo, lepiej się nie zmuszać. Warto dodać, że seks nieco zwiększa krwawienie (na chwilę), przyspiesza oczyszczanie się dróg rodnych.
3. Ile krwi wypływa w czasie okresu?
Choć czasem wydaje ci się, że wydostają się z ciebie hektolitry, tak naprawdę to tylko 30-80 ml, czyli mniej więcej 4-15 łyżeczek. Jeśli więc w pierwszych dniach okresu zmieniasz podpaskę lub tampon co około 2 godziny, to prawdopodobnie krwawisz prawidłowo. Jeżeli jednak krwawienie jest znacznie obfitsze, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyną mogą być m.in. mięśniaki, endometrioza, polipy macicy. Do lekarza warto wybrać się także w przypadku notorycznie spóźniającej się miesiączki, silnych bólów brzucha, skąpych krwawień.
4. Czy to normalne, że w czasie miesiączki częściej się wypróżniam?
Większość z nas podczas okresu boryka się z biegunką. To normalne! Odpowiadają za to prostaglandyny, hormony, które wywołują skurcze macicy i wpływają na perystaltykę jelit.
5. Czy skrzepy w krwi miesięcznej są normą?
Choć ich widok zawsze wzbudza trochę strachu, zwykle nie ma się czym przejmować. Niewielkie - wielkości dorodnej wiśni – są normą, szczególnie gdy masz obfity okres. Większe, lepiej konsultować z lekarzem, bo mogą świadczyć o kłopotach z drogami rodnymi, np. mięśniakach.
6. Jak najlepiej zmniejszyć ból w czasie miesiączki?
Ból w czasie menstruacji spowodowany intensywnymi skurczami macicy. Doraźnie można sobie pomóc zażywając leki przeciwbólowe (np. zawierające ibuprofen lub paracetamol) lub rozkurczowe (No-Spa). Bóle i napięcie pomogą złagodzić także ciepłe kompresy na brzuch (wystarczy termofor) oraz napary ziołowe, np. z krwawnika, bratka, nagietka.
7. Czy faktycznie w czasie okresu lepiej nie farbować włosów?
Pytanie to brzmi jak kolejny mit, a nawet zabobon... Tymczasem odpowiedź na nie jest twierdząca. Tak! Lepiej nie farbować włosów w czasie miesiączki. W tym czasie gruczoły łojowe na głowie pracują znacznie intensywniej, utrudniając odpowiednie pokrycie włosów farbą.
Polecamy!
Co robić, gdy spóźnia się miesiączka?
Miesiączka bez niespodzianek
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!