Stwardnienie rozsiane u każdego chorego może objawiać się nieco inaczej. Wiele symptomów pojawia się u większości chorych, ale niektóre dokuczają tylko niewielkiej garstce osób. Poznaj je, żeby wiedzieć, że dziwne objawy nie są wymysłem chorego, ale autentycznym odczuciem związanym z chorobą.
1. Wrażliwość na zmiany pogody
Niektórzy chorzy obserwują zaostrzenie objawów w czasie, gdy powietrze ma wysoka wilgotność, inni odczuwają mrowienie i dreszcze w czasie burzy.
2. "Alergia" na dentystę
Niektórzy chorzy zgłaszają pogorszenie samopoczucia po wizycie u stomatologa – najprawdopodobniej związane jest to ze stresem lub lękiem przed wizytą u dentysty, choć naukowcy nie potrafią jednoznacznie potwierdzić tej teorii.
3. Ulga od słońca
Choć pacjenci ze stwardnieniem rozsianym nie lubią upałów, to część z nich odczuwa ulgę w dni z dużym nasłonecznieniem. Najprawdopodobniej związane jest to z produkcją witaminy D w organizmie.
4. Drżenia i skurcze mięśni
Choć takie objawy wcale nie należą do kanonu symptomów stwardnienia rozsianego, to część pacjentów dotkniętych tą chorobą odczuwa takie dolegliwości, głównie w kończynach, tułowiu a nawet w obrębie strun głosowych.
5. Gorące stopy
Jednym z nietypowych objawów stwardnienia rozsianego może być uczucie gorących, palących stóp lub wrażenie, jakby w ich skórę wbijały się liczne igły. Niektórzy chorzy opisują to uczucie jakby chodzili boso drobnych, ostrych kamykach, albo wsadzili stopy w ogień, choć de facto skóra jest wtedy zimna w dotyku. Co ciekawe, dolegliwości często pojawiają się, gdy pacjent leży w łóżku.
6. Uczucie ściskania
Niektórzy zgłaszają pojawianie się uczucia jakby ktoś ich mocno obejmował i ściskał. Najczęściej ściskanie dotyczy klatki piersiowej lub brzucha i towarzyszy mu wrażenie trudności z oddychaniem.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną. W wyniku pomyłki układu immunologicznego dochodzi do niszczenia osłonek mielinowych komórek nerwowych, co skutkuje gorszym przewodzeniem impulsów nerwowych.
Pierwszy objaw stwardnienia rozsianego
Jak zdiagnozować stwardnienie rozsiane
Objawy stwardnienia rozsianego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!