6 zaskakujących objawów stwardnienia rozsianego fot. Fotolia

6 zaskakujących objawów stwardnienia rozsianego

Poznaj najdziwniejsze objawy stwardnienia rozsianego
Ewa Cwil / 08.11.2017 14:00
6 zaskakujących objawów stwardnienia rozsianego fot. Fotolia

Stwardnienie rozsiane u każdego chorego może objawiać się nieco inaczej. Wiele symptomów pojawia się u większości chorych, ale niektóre dokuczają tylko niewielkiej garstce osób. Poznaj je, żeby wiedzieć, że dziwne objawy nie są wymysłem chorego, ale autentycznym odczuciem związanym z chorobą.


1. Wrażliwość na zmiany pogody

Niektórzy chorzy obserwują zaostrzenie objawów w czasie, gdy powietrze ma wysoka wilgotność, inni odczuwają mrowienie i dreszcze w czasie burzy.

2. "Alergia" na dentystę

Niektórzy chorzy zgłaszają pogorszenie samopoczucia po wizycie u stomatologa – najprawdopodobniej związane jest to ze stresem lub lękiem przed wizytą u dentysty, choć naukowcy nie potrafią jednoznacznie potwierdzić tej teorii.

3. Ulga od słońca

Choć pacjenci ze stwardnieniem rozsianym nie lubią upałów, to część z nich odczuwa ulgę w dni z dużym nasłonecznieniem. Najprawdopodobniej związane jest to z produkcją witaminy D w organizmie.

4. Drżenia i skurcze mięśni

Choć takie objawy wcale nie należą do kanonu symptomów stwardnienia rozsianego, to część pacjentów dotkniętych tą chorobą odczuwa takie dolegliwości, głównie w kończynach, tułowiu a nawet w obrębie strun głosowych.


5. Gorące stopy

Jednym z nietypowych objawów stwardnienia rozsianego może być uczucie gorących, palących stóp lub wrażenie, jakby w ich skórę wbijały się liczne igły. Niektórzy chorzy opisują to uczucie jakby chodzili boso drobnych, ostrych kamykach, albo wsadzili stopy w ogień, choć de facto skóra jest wtedy zimna w dotyku. Co ciekawe, dolegliwości często pojawiają się, gdy pacjent leży w łóżku.

6. Uczucie ściskania

Niektórzy zgłaszają pojawianie się uczucia jakby ktoś ich mocno obejmował i ściskał. Najczęściej ściskanie dotyczy klatki piersiowej lub brzucha i towarzyszy mu wrażenie trudności z oddychaniem.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną. W wyniku pomyłki układu immunologicznego dochodzi do niszczenia osłonek mielinowych komórek nerwowych, co skutkuje gorszym przewodzeniem impulsów nerwowych.

Pierwszy objaw stwardnienia rozsianego

Jak zdiagnozować stwardnienie rozsiane

Objawy stwardnienia rozsianego

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.03.2018 12:18
Moja zona ma stwardnienie rozsiane lekarze tylko eksperymenty robili a zoba coraz slabsza byla. Znajoma mnie namowila na olej cbd bo jej mama ma raka i bardzo pomaga. Kupilem o od ponad dwoch miesiecy atosujemy i jest super poprawa. Dla czego nasze Panstwo nie poleca olejku?? bo firmy farmakologiczne stracily by miliony a my musimy patrzec jak nasi bliscy cierpia a my razem z nimi.. Dla zainteresowanych olejek kupiłem na konopiafarmacja pl, ale mają też sklep stacjonarny w Poznaniu. Pozdrawiam