Z tego powodu, z inicjatywy WHO powstał projekt ATLAS obejmujący 181 państw i 98,7% populacji światowej, który zajmuje się badaniem zdrowia psychicznego populacji oraz sposobu i efektywności radzenia sobie z chorobami psychicznymi.
Do zadań projektu ATLAS należą:
- ocena dostępności leków stosowanych w leczeniu chorób psychicznych i neurologicznych,
- badanie funkcji prawnych dotyczących leczenia chorób psychicznych,
- zbieranie podstawowych informacji na temat zdrowia psychicznego i opieki nad chorymi psychicznie,
- ocena finansowania leczenia chorych psychicznie,
- ocena podstawowej medycznej i społecznej opieki nad chorymi,
- ocena dostępności udogodnień dla pacjentów hospitalizowanych,
- ocena liczby i poziomu wykształcenia psychiatrów i innych specjalistów,
- zbieranie i gromadzenie danych oraz specjalnych dla danego kraju programów.
WHO odpowiedzialne jest również za powszechnie obowiązującą definicję zdrowia psychicznego, która została określona i zaakceptowana przez państwa członkowskie już w 1948 roku.
Zdrowie psychiczne określane jest jako pełnia dobrego stanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Jest to zatem nie tylko brak choroby czy kalectwa.
Ostatnie informacje zebrane przez ATLAS nie są optymistyczne. Jak się okazuje w wielu krajach na świecie dochodzi do znacznych zaniedbań w dziedzinie zdrowia psychicznego, co przeważnie wynika z braku zasobów przeznaczonych na walkę z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi.
Problem jest szczególnie poważny, ponieważ liczba chorych psychicznie rośnie w alarmującym tempie. WHO podaje, że ponad 400 mln osób na świecie cierpi na choroby psychiczne lub z powodu problemów psychospołecznych (tj. alkoholizm czy narkomania). W Unii Europejskiej liczba ta sięga ponad 50 mln chorych. Najnowsze prognozy WHO szacują, że do 2020 roku osoby z chorobami psychicznymi i neurologicznymi stanowić będą 14,6% wszystkich chorych na świecie.
Choroby psychiczne najbardziej utrudniające życie pacjentom i zaburzające ich funkcjonowanie w społeczeństwie to: depresja jednobiegunowa, schizofrenia, alkoholizm, choroba dwubiegunowa oraz natręctwa myślowe i czynnościowe. Problem społecznej akceptacji, możliwości rozwoju i pracy zawodowej ciągle stanowią temat tabu, nawet w krajach wysoko rozwiniętych.
pk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!