8 stylów zdrowia Polek i Polaków

Styl zdrowia to strategia dbania o własne samopoczucie, obejmująca wszystkie wymiary zdrowia (fizyczny, psychiczny i społeczny). Poznaj 8 stylów zdrowia Polek i Polaków!
/ 15.04.2015 10:17

style zdrowia Polek i Polaków

fot. Fotolia

Po wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), najnowsze badanie USP Zdrowie stanowi kolejny krok w poznaniu i rozumieniu podejścia Polaków do zdrowia.

Style zdrowia Polek i Polaków

  • Poprawni Optymiści
  • Zmęczeni Herosi
  • Niepocieszone Podjadaczki
  • Świadomi Indywidualiści
  • Pogodni Mędrcy
  • Pozorne Twardzielki
  • Towarzyscy Hedoniści
  • Zdesperowani Buntownicy

Zobacz także: Dlaczego kobiety chcą wyglądać jak Barbie?

Cechy poszczególnych stylów zdrowia

Poprawni Optymiści to najczęściej występujący styl zdrowia zarówno wśród kobiet (26%), jak i mężczyzn (24%). Jednocześnie najbardziej charakterystyczne rysy tego stylu zdrowia reprezentuje więcej Polek niż Polaków – to kobiety badają się bardziej regularnie (59% vs 43%), jedzą owoce i warzywa kilka razy dziennie (51% vs 32%) czy poszukują informacji zdrowotnych (39% vs 26%).

Kobiety silnie reprezentują także styl zdrowia Zmęczonych Herosów (19%), dwukrotnie częściej niż mężczyźni żywiąc przekonanie, że mogłyby lepiej dbać o siebie, ale nie mają na to czasu. 12% kobiet to przedstawicielki Niepocieszonych Podjadaczek, przy czym charakterystyczny jest dla nich brak satysfakcji z relacji z otoczeniem (16% czuje się samotna, a 26% deklaruje, że nie ma na kim polegać). Najmniej kobiet znajduje się w segmentach Towarzyskich Hedonistów (4%), Zdesperowanych Buntowników (6%), Świadomych Indywidualistów (10%) oraz Pogodnych Mędrów (10%). Jedynie co siódma Polka reprezentuje styl zdrowia Pozornych Twardzielek, podczas gdy jest on drugim najbardziej rozpowszechnionym stylem zdrowia mężczyzn (19% Polaków to Pozorni Twardziele).

Zdaniem dr Tomasza Sobierajskiego, socjologa zdrowia „Społeczne i kulturowe role kobiet w Polsce – pomimo zmian, jakie następują – w wielu wypadkach sprowadzają je do roli opiekunki, piastunki, strażniczki domowego ogniska, a inaczej rzecz ujmując osoby odpowiedzialnej za zdrowe funkcjonowanie członków rodziny”.

Źródło: Raport „Style Zdrowia Polek i Polaków” USP Zdrowie

Zobacz także: Jak kobieta może zadbać o zdrowie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA