36 – 37 tydzień
Maź płodowa zanika. Wytworzyła się już całkowicie warstwa podskórna tkanki tłuszczowej. Kość czaszki dziecka są miękkie i podatne na odkształcenia, gdyż umożliwia to w fazie porodu, na przejście głowy przez kanał rodny. Na wszystkich paluszkach są już paznokcie. Mózg wciąż się rozwija a płuca są już w pełni przygotowane do pracy poza łonem matki.
W tym okresie malec nie jest w stanie zmienić swojej pozycji w brzuchu. Jeżeli leży w głową w dół przyjdzie na świat w porodzie naturalnym. W przypadku, gdyby ułożył się głową w poprzek, należy spodziewać się cesarskiego cięcia.
Bliźnięta mogą w tym okresie przyjść na świat.
38 – 40 tydzień
Dziecko jest skulone, ale wciąż próbuje się przeciągać. Wszystkie narządy i układy są w pełni rozwinięte. Maluch przestaje rosnąć, ale zwiększa swoją masę ciała. W jelitach gromadzi się smółka – pierwsza kupka.
W 38- 40 tygodniu ciąży płód zajmuje już całą jamę macicy. Ilość płynu owodniowego ulega zmniejszeniu, tak samo jak ilość ruchów dziecka. Dziecko waży około 3500g i mierzy 54 – 55cm. Organizm jest w pełni rozwinięty i gotowy do funkcjonowania poza łonem.
Zmiany u mamy
Naciskając brodawki może popłynąć z nich pierwszy pokarm – siara. Kilka dni przed porodem obniży się dno macicy, co będzie skutkować łatwiejszym oddychaniem.
Ostatnie chwile powinnaś poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką torbę z rzeczami na porodówkę. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG).
Niepokojące objawy
- Krwawienie z dróg rodnych – bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.
- Sączenie się płynu z dróg rodnych – może to być sygnał przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
- Dziecko rzadziej się porusza – ważne jest, aby prowadzić kartę ruchów płodu. Pozwala to na ocenę, kiedy maluch częściej się porusza, a kiedy nie, bo śpi, odpoczywa. Jeżeli ruchów jest mniej niż zazwyczaj – skonsultuj się z lekarzem.
Zobacz także:
ABC porodu
Zdjęcia noworodka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!