A może to jednak skręcenie?

Każdemu z nas zdarzają się urazy. Skręcenia są jednym z wielu problemów ludzi zgłaszających się zimą do poradni ortopedycznych. Czym tak naprawdę jest skręcenie i jak sobie z nim radzić w domowych warunkach?
/ 03.12.2008 11:41
Każdemu z nas zdarzają się urazy. Skręcenia są jednym z wielu problemów ludzi zgłaszających się zimą do poradni ortopedycznych. Czym tak naprawdę jest skręcenie i jak sobie z nim radzić w domowych warunkach?A może to jednak skręcenie?

Czym w zasadzie jest skręcenie?
Jest to uszkodzenie struktur okołostawowych np. więzadeł, torebki stawowej.
Tego typu urazowi – co najważniejsze - nie towarzyszy uszkodzenie kości. Skręcenie najczęściej ma miejsce w obrębie kostki (stawu skokowego). Ale nie tylko, może wystąpić również w okolicy stawu barkowo-obojczykowego, stawów palców, odcinka szyjnego kręgosłupa, a także w stawie kolanowym.

Jak do tego dochodzi?
Mechanizm powstawania tego typu uszkodzeń jest niebywale prosty, zwłaszcza teraz w okresie zimowym, na źle odśnieżonych chodnikach istnieje ogromne prawdopodobieństwo do tak zwanego „ujechania nogi”, czemu towarzyszy skręt na zewnątrz lub do wewnątrz danego stawu np. w kostce.

Czym charakteryzuje się skręcenie i jak je rozpoznać?
Głównym problemem, na jaki uskarżają się osoby z typowym skręceniem, jest silny ból w okolicy miejsca urazu, a także narastający obrzęk prowadzący do zniekształcenia danego stawu - w rezultacie zaś do utraty jego ruchomości, oraz zmiana zabarwienia skóry najczęściej występująca w formie zasinienia.

Kilka prostych rad jak w domowych warunkach radzić sobie z tego typu problemem
  • Lód. W celu zmniejszenia obrzęku zastosuj okłady z lodu, zwłaszcza tuż po skręceniu.
  • Ucisk. Owiń mocno staw bandażem elastycznym. Pamiętaj jednak, aby ucisk nie był za mocny, bo może powodować utrudniony dopływ krwi.
  • Uniesienie. Unieś uszkodzony staw powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
  • Gdy obrzęk ustąpi, ogrzewaj staw. Dobra do tego celu jest poduszka elektryczna lub okłady żelowe wielorazowego użytku dostępne w aptece.
  • Gdy tylko ustąpi ból, ostrożnie ćwicz staw (np. obracając, poruszając z boku na bok), aby zapobiec jego zesztywnieniu. Nie przeciążaj go, dopóki odczuwasz ból i utrzymuje się znaczny obrzęk. Używanie stawu, zanim zostanie całkowicie wyleczony, może spowodować ponowne skręcenie, można temu zapobiec używając odpowiedniego zabezpieczenia, temblakiem czy choćby plastrem.
  • Jeśli podejrzewasz przemieszczenie kości lub złamanie, bądź jeśli ból lub obrzęk utrzymują się dłużej niż trzy dni, udaj się niezwłocznie do lekarza.
  • Odpoczynek. Oszczędzaj skręcony staw, starając się jak najmniej go używać.
Olga Jaskuła

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA