Nerwobóle twarzy
Nerwoból to ból powstający w wyniku uszkodzenia nerwu. Nerwobóle twarzy bywają bardzo różne w zależności od tego, którego nerwu dotyczą. W poniższym artykule opisujemy każdy z nich i wyjaśniamy na czym polega. W ostatnim akapicie znajdziesz informacje dotyczące leczenia tego rodzaju bólu.
Sprawdź: Na czym polegają nerwobóle twarzy?
Nadciśnienie tętnicze
Czy nadciśnienie tętnicze może być przyczyną bólu głowy? Niestety tak. Jaki ból zwiastuje powikłania? Czy tylko skuteczne leczenie nadciśnienia może wyeliminować ból głowy? Jakie nadciśnienie może powodować ból głowy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Sprawdź: Czy nadciśnienie tętnicze może być przyczyną bólu głowy?
Ból głowy = nowotwór?
Niestety, guz mózgu aż u 50% chorych objawia się bólem głowy. Na szczęście nie jest to jedyny symptom nowotworu: pojawia się też często padaczka, porażenie kończyn oraz zmiany psychiczne. Jak rozpoznać chorobę i podjąć skuteczne leczenie?
Sprawdź: Kiedy ból głowy może zwiastować nowotwór?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba infekcyjna, czyli spowodowana zakażeniami drobnoustrojami. Chory odczuwa ból umiejscowiony za oczami, w okolicy czoła lub obejmuje całą głowę. Dodatkowymi symptomami są m.in. nadwrażliwość na światło, złe samopoczucie, rozbicie, nudności, wymioty, senność. Pojawia się też gorączka.
Sprawdź: Czy to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?
Ból głowy = udar?
Objawami udaru, poza bólem głowy, są: utrata przytomności, niezdolność rozpoznania bliskich osób, problemy z mową i poruszaniem się. Niestety, aż u 70-80% osób udar przebiega bezbólowo. Jak w takim razie go rozpoznać i pomóc choremu?
Sprawdź: Boli mnie głowa - czy mam udar?
Krwawienie podpajęczynówkowe
Odczuwasz nagły i silny ból głowy? Uważaj, to może być krwawienie podpajęczynówkowe! Pojawia się ono najczęściej po pięćdziesiątym roku życia i jest określany jako "eksplozja wewnątrz głowy". Niestety, takie krwawienie jest groźne dla naszego życia.
Sprawdź: Krwawienie podpajęczynówkowe - eksplozja wewnątrz głowy
Zapalenie tętnicy skroniowej
Stały lub tętniący ból w skroni może wskazywać na zapalenie tętnicy skroniowej. Nie lekceważ objawów takiego zapalenia, gdyż może ono doprowadzić do ślepoty. W artykule "Komu grozi zapalenie tętnicy skroniowej?" przeczytasz o tym, jak rozpoznać zapalenie tętnicy skroniowej, o jej leczeniu i o tym, komu owo zapalenie grozi.
Sprawdź: Komu grozi zapalenie tętnicy skroniowej?
Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy serwis Neurologia, gdzie dowiesz się więcej na temat chorób neurologicznych i funkcjonowania mózgu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!