Ból skroni przy dotyku – nie lekceważ tego objawu! Może świadczyć o zapaleniu tętnic

ból skroni przy dotyku fot. Adobe Stock, terovesalainen
Ból skroni przy dotyku może świadczyć o zapaleniu tętnicy skroniowej (inaczej choroba Hortona). Jest to stały lub tętniący ból skroni, który jest obecny cały czas, w każdej pozycji. Najmniejszy dotyk tego miejsca sprawia ból. Choroba jest nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna –nieleczona może być przyczyną ślepoty.
/ 30.09.2022 14:33
ból skroni przy dotyku fot. Adobe Stock, terovesalainen

Spis treści:

  1. Ból skroni przy dotyku – przyczyny
  2. Ból skroni przy dotyku – objawy
  3. Ból skroni przy dotyku – kto choruje? 
  4. Ból skroni przy dotyku – co robić?
  5. Leczenie bólu skroni przy dotyku
  6. Powikłania

Ból skroni przy dotyku – przyczyny

Ból skroni przy dotyku może być objawem zapalenia tętnic skroniowych, zwanego zespołem Hortona. To rzadka choroba. Objawia się bólem głowy i tkliwością skroni. Chory np. nie może nosić czapki, spać na boku lub dotykać skroni, gdyż to potęguje ból. Ból ma charakter kłujący lub tętniący, czyli nasila się z każdym uderzeniem tętna. W bolesnym miejscu może pojawić się zaczerwienienie i obrzmienie.

Te dolegliwości przypisywane są czasem uderzeniu skroni lub niewygodnej pozycji podczas snu. Dlatego wiele osób zwleka z wizytą u lekarza czekając, aż dolegliwości same miną. Pod zaczerwienioną skórą można wyczuć podłużne zgrubienie – to chora tętnica skroniowa.

Zapalenie tętnicy skroniowej rozwija się czasami w ciągu kilku tygodni. Przez ten czas ból skroni i głowy narasta. Stan zapalny może objąć również inne tętnicze, np. szyjne, kręgową.

Dlaczego rozwija się zapalenie tętnicy skroniowej?

Przyczyną choroby jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. U zdrowej osoby układ ten zajmuje się obroną przed różnymi zarazkami oraz nowotworami. Czasem zdarzają mu się pomyłki. Zamiast np. bakterii atakuje wtedy własne zdrowe komórki, w tym przypadku budujące tętnicę skroniową. Dlatego ulega ona zmianom zapalnym. To prowadzi do krzepnięcia krwi przy ścianie naczynia i ograniczenia drożności naczynia. 

Przeczytaj też: Ból głowy w skroniach

Ból skroni przy dotyku – objawy

Oprócz bólu skroni przy dotyku przy zapaleniu tętnicy skroniowej mogą wystąpić inne objawy:

  • ból żuchwy w takcie przeżuwania i mówienia,
  • silne nawracające bóle głowy,
  • problemy ze wzrokiem: podwójne widzenie lub nagła bezbolesna utrata widzenia w jednym lub obu oczach,
  • objawy przypominające grypę, 
  • zmęczenie,
  • utrata wagi, 
  • obniżony nastrój, depresja.

U niemal połowy osób z zapaleniem tętnicy skroniowej rozwijają się dolegliwości reumatyczne. Pacjenci skarżą się wówczas na sztywność i bóle stawów.  

Ból skroni przy dotyku – kto choruje?

Zapalenie tętnic skroniowych najczęściej dotyczy osób po 50. roku życia, szczególnie kobiet. Nie oznacza to, że nigdy nie zapadają na nie młodzi mężczyźni. Jednak takie sytuacje należą do rzadkości.

Ból skroni przy dotyku – co robić?

Przede wszystkim nie wolno bagatelizować bólu skroni przy dotyku, tylko trzeba zgłosić się do lekarza. W zależności od wyników badania w gabinecie, lekarz może zlecić kolejne badania diagnostyczne, najczęściej USG skroni. Wykonuje się również biopsję tętnicy skroniowej, czyli pobranie fragmentu do badania histopatologicznego. W przypadku problemów ze wzrokiem, konieczna jest wizyta u okulisty.

Jeśli dokucza nam ból skroni przy dotyku, to cennych informacji dostarcza również badanie krwi, w którym zwykle podwyższone jest OB powyżej 50 mm/h (norma do 8 u mężczyzn i 12 u kobiet), wysokie jest też CRP (norma 0,08 – 3,1 mg/l). Wątpliwości co do choroby ostatecznie rozstrzyga pobranie wycinka tętnicy i zbadanie go pod mikroskopem.

Leczenie bólu skroni przy dotyku

Jeśli dokucza nam ból skroni przy dotyku, to nie leczmy się na własną rękę. Zapalenie tętnicy skroniowej wymaga przyjmowania leków sterydowych o działaniu przeciwzapalnym, które przepisze lekarz. Ból ustępuje często już w trzecim dniu przyjmowania leków, jednak kuracja musi trwać kilka miesięcy lub nawet lat. W przeciwnym razie grożą nawroty i powikłania choroby. Właściwe leczenie nie tylko uwalnia od dolegliwości, ale także zabezpiecza przed groźnymi powikłaniami. 

Powikłania zapalenia tętnic 

Jednym z najgroźniejszych powikłań jest nagła i nieodwracalna ślepota. Dochodzi do niej w przypadku rozprzestrzeniania się zapalenia na tętnice doprowadzające krew do oczu. Znacznie rzadziej może dojść do zawału serca lub udaru mózgu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.12.2010.

Czytaj także:
Jak objawiają się stresowe bóle głowy?
Czym charakteryzuje się napięciowy ból głowy? Objawy i leczenie
Częste bóle głowy – co oznacza, gdy regularnie boli głowa? Jakie badania zrobić
Ból głowy z przodu – co oznacza, kiedy pójść do lekarza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA