chirurg fot. Adobe Stock

Ablacja laserowa - co to takiego?

Zabieg ten stosuje się w leczeniu żylaków. Dzięki niemu można usunąć również złogi migdałkowe i niektóre zmiany skórne. Co warto o nim wiedzieć?
Agnieszka Czechowska / 06.03.2019 04:47
chirurg fot. Adobe Stock

Ablacja laserowa to proces odparowywania materiału za pomocą lasera o specjalnie dopasowanej wiązce promieniowania.Ten rodzaj ablacji wykorzystuje się w leczeniu m.in. żylaków, mięczaka zakaźnego, do usuwania złogów migdałkowych.

Ablacja laserowa żylaków

Ablacja laserowa żylaków, czyli inaczej  EVLT(ang. EndoVenous Laser Treatment) to mało inwazyjny i bardzo skuteczny zabieg leczenia żylaków. Polega na wprowadzeniu do żyły włókna, którego końcówka emituje światło lasera. Laser powoduje natychmiastowe obkurczenie i zamknięcie żylaka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga leżenia w szpitalu. Niestety, ablacja laserowa żylaków jest dostępna tylko w prywatnych placówkach. Koszt wyleczenia jednej nogi to ok. 3 tys. zł.

Ablacja mięczaka zakaźnego

Mięczak zakaźny to łagodna wirusowa choroba skóry, która najczęściej dotyka dzieci. Charakterystyczne dla niej zmiany skórne mają postać drobnych guzków o cielistym zabarwieniu. Często znikają same, niekiedy jednak wymagają leczenia - wyłyżeczkowania lub właśnie ablacji laserowej. Jej koszt to ok. 50 zł.

Ablacja laserowa migdałków

Zabieg ma na celu zamkniecie krypt migdałkowych, w których gromadzą się kamienie migdałkowe mogące przyczyniać się do brzydkiego zapachu z ust. Zabieg wykonywany jest  w znieczuleniu miejscowym, po oczyszczeniu krypty.  Koszt od 700 zł.

Zobacz też:
Jak powstała laseroterapia?
Co powinnaś wiedzieć o żylakach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!