Albinizm oczy - objawy, diagnoza, leczenie

Albinizm oczy - objawy, diagnoza, leczenie fot. Fotolia
W przypadku albinizmu ocznego zmiany obejmują wyłącznie oczy. Nie jest to jednak wyłącznie defekt urody. To schorzenie, które wymaga częstych wizyt u specjalisty.
Agnieszka Czechowska / 14.12.2017 16:36
Albinizm oczy - objawy, diagnoza, leczenie fot. Fotolia

Albinizm (bielactwo) to defekt genetyczny, w wyniku którego w organizm wytwarza niewystarczającą ilość melaniny, czyli specyficznego barwnika, który zwykle obecny jest w skórze, włosach i innych tkankach (np. w tkankach gałek ocznych). Wyróżnia się dwie postacie albinizmu: oczno-skórną (jasne włosy, oczy i skóra) oraz izolowaną postać oczną (skóra i włosy mają normalny kolor, tylko oczy są nienaturalnie jasne).

Objawy albinizmu ocznego

Pierwsze objawy albinizmu ocznego ujawniają się u dziecka już w kilka tygodni po urodzeniu. Zwykle są to:

  • poziomy oczopląs,
  • nadwrażliwość na światło.

Z czasem  dochodzą do tego:

  • słaby wzrok,
  • zez,
  • światłowstręt,
  • jasna tęczówka o błękitnym lub delikatnie różowym zabarwieniu.

Badania w kierunku albinizmu ocznego

Diagnoza albinizmu ocznego opiera się w głównej mierze na wywiadzie okulistycznym (albinizm oczny jest cechą występująca rodzinnie) i na badaniu oka. Konieczne jest wziernikowanie dna oka (ma ono na celu m.in. określenie ciśnienie w gałce ocznej – w przypadku albinizmu jest ono prawidłowe), badanie w lampie szczelinowej, badanie wady refrakcji (czyli określenie wady wzroku).

Leczenie albinizmu ocznego

Ponieważ albinizm oczny jest chorobą nieuleczalną, terapia obejmuje głównie łagodzenie objawów schorzenia. W większości przypadków problem rozwiązują okulary (lub soczewki kontaktowe) ze szkłami fotochromowymi chroniącymi oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Jeśli chory ma wadę wzroku, konieczne są szkła korekcyjne. W przypadku oczopląsu i zeza, niekiedy wymagane jest leczenie operacyjne. Światłowstręt natomiast też można zmniejszyć, stosując soczewki kontaktowe z kolorową tęczówką.

Bielactwo nabyte? To możliwe!

Czy bielactwem można się zarazić?

Poruszające zdjęcia osób dotkniętych albinizmem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA