Trudności z oddychaniem fot. Fotolia

Alergia krzyżowa - najczęstsze alergeny i leczenie alergii krzyżowej

Pyłki traw czy chwastów przyprawiają cię o katar i łzy. Jakby tego było mało, od czasu do czasu buntuje się twój żołądek. Być może to objaw alergii krzyżowej.
Marta Wilczkowska / 02.01.2014 15:17
Trudności z oddychaniem fot. Fotolia
Z alergią zmaga się już 9,5 miliona Polaków. Większość z nich uczulona jest na pyłki traw, chwastów i drzew. U prawie połowy osób uczulonych na pyłki roślin wzrasta wrażliwość także na niektóre alergeny pokarmowe. Dzieje się tak, ponieważ cząstki np. pyłków i niektórych dań mają podobny skład chemiczny. Skutek? Nasz układ odpornościowy intensywnie reaguje nie tylko na alergen (uczulającą substancję), ale i na jego odpowiednik.

Jak uchronić się przed alergią krzyżową?


Aby uchronić się przed żołądkową rewolucją, poznaj niektóre alergizujące kombinacje. Jeśli jesteś uczulona na pyłki brzozy, w okresie kwitnienia zrezygnuj z jedzenia:
 • orzechów, migdałów,
 • brzoskwiń, bananów, kiwi,
 • pomidorów, marchwi, selera
 • jabłek, gruszek, czereśni,
 • curry.
Uważaj również na: śliwki, mango, pomarańcze, soję, paprykę, pieprz, kminek i kolendrę.

Częste alergie krzyżowe:

 • uczulenie na pyłki traw oraz mąkę żytnią i pszenną, fasolę, soczewicę i zielony groszek;
 • uczulenie na pyłki leszczyny i orzechy;
 • uczulenie na pyłki bylicy i pietruszkę, seler, szczypiorek, banany i melony, a także na anyż i curry;
 • uczulenie na sierść kota i mięso wieprzowe;
 • uczulenie na białko jaja kurzego i pierze;
 • uczulenie na lateks oraz banan, kiwi, awokado;
 • uczulenie na roztocza i owoce morza.
Uwaga! Jeśli nie wiesz, co cię uczula, idź do alergologa i zrób testy.

Jak leczyć alergię?


Chcesz się pozbyć alergii na lata? Postaw na odczulanie! Polega ono na podawaniu choremu alergenu – w dawce, która nie wywoła nadmiernej reakcji organizmu. Z czasem porcję szczepionki się zwiększa, aż organizm na nią zobojętnieje. Całą kurację musi nadzorować lekarz alergolog.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej–Sady

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/23.06.2014 20:31
Alergię krzyżową można pokonać. Jestem uczulona na pyłki traw i drzew, nie mogłam jeść wielu surowych warzyw i owoców: jabłko, gruszka, melon, arbuz, marchew, pomidor i wiele innych. Zastosowałam dietę profesora Sochy, którą dokładnie opisuje w swojej książce Pani dietetyk Bożena Kropka. Jest to dieta regenerująca jelita: bez glutenu, bez cukru, bez białka mleka i bez konserwantów. Dieta jest bardzo skuteczna, nie mam już alergii krzyżowych, codziennie piję sok z marchwi i jabłek, a właśnie jest okres pylenia traw, kiedyś o sokach nie mogłam nawet pomyśleć. Wyciszyły się również reakcje alergiczne na same trawy, nie muszę brać już tak silnych leków jak wcześniej. Wszystkim alergikom radzę też zainteresować się dietą antyhistaminową i unikać inhibitorów DAO (alkohol, herbata).
/02.01.2014 15:19
ja mam alergię krzyżową na pyłki traw i coś jeszcze, niestety nie potrafię ustalić co :(
/12.02.2013 10:23
Mi pomogła sól bocheńska Salco, już po 3 tyg widziałam efekty, wpływa korzystnie na cały organizm, działa odkażająco i regenerująco.
POKAŻ KOMENTARZE (2)