Alergia na rośliny – nie tylko pyłki uczulają…

Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu/ Fotolia
Mimo tego, że z alergią na rośliny kojarzą się nam przede wszystkim objawy, takie jak wodnisty katar, napady duszności czy alergiczne zapalenie spojówek, może ona również przejawiać się pod postacią zmian skórnych wywołanych przez bezpośredni kontakt skóry z antygenem.
/ 02.07.2011 18:46
Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu/ Fotolia

Często zdarza się, że alergik po spacerze po łące w okresie pylenia traw skarży się na swędzącą wysypkę.

Co powoduje zmiany skórne?

Zmiany skórne mogą rozwijać się w przebiegu reakcji typu natychmiastowego lub reakcji nadwrażliwości typu IV.

Pokrzywka

Reakcja typu natychmiastowego przebiega najczęściej z wystąpieniem pokrzywki. Charakteryzuje się ona pojawieniem się na skórze bąbli zabarwionych na kolor różowy lub porcelanowo-biały. Są one zazwyczaj równej wielkości i układają się symetrycznie. Pokrzywce często towarzyszy świąd o różnym nasileniu. Zazwyczaj znikają one bez śladu. Pokrzywkę, która nie ustępuje do 6 tyg. nazywamy przewlekłą. W ten sposób powstaje między innymi wysypka po kontakcie skóry alergika z przedmiotami wykonanymi z gumy. Częstymi antygenami są białka roślinne drzew tropikalnych, które zawiera guma. Wśród roślin ozdobnych, które prowadzą do rozwoju reakcji typu natychmiastowego należą werbena ogrodowa (Verbena hybridis) i karczoch zwyczajny (Cynara scolymus).

Polecamy: Pokrzywka - czy jest się czego bać?

Późna skórna reakcja uczuleniowa

Reakcja typu IV przebiega pod postacią wysypki pojawiającej się od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie skóry z rośliną. Jedną z roślin, które wywołuje ten typ reakcji jest Primula obconica. Szacuję się, że w Europie u około 3 % kobiet obserwuję się reakcje na tę roślinę. Bluszcz pospolity (Hedera helix) powoduje wystąpienie na skórze żywoczerwonych zmian. Uczulać mogą również wyciągi z roślin stosowanych w celach leczniczych takie jak wyciąg z rumianku (Matricaria) czy łopianu lekarskiego (Arctium lappa).

Wyprysk z podrażnienia

Jeszcze innym typem reakcji skórnej jest wyprysk z podrażnienia. Może mieć on podłoże chemiczne lub/i fizyczne. Na przykład drażnienie skóry przez kolce opuncji prowadzi do powstania grudkowej wysypki. Z kolei włoski pokrzywy przy najmniejszym kontakcie ze skórą łamią się i uwalniają między innymi histaminę, odpowiedzialną za powstanie bąbla pokrzywkowego. Jest również wiele roślin, które produkują drażniący skórę mlecz lub sok. Należy do nich między innymi rodzina wilczomleczy.

Czytaj też: Które domowe rośliny wpływają na nasze zdrowie?

Jak wygląda leczenie  w alergii?

Leczenie polega na zapobieganie kontaktowi z roślinami, które nas uczulają np. poprzez stosowanie rękawiczek ochronnych. A w przypadku wystąpienia wysypki można stosować maści sterydowe na przykład te zawierające hydrokortyzon.

Sterydy stosowane miejscowo nie mają tak dużych skutków ubocznych jak sterydy stosowane ogólnie, jednak powinny być używane z ostrożnością. Zazwyczaj efekt ich działania jest widoczny po 2, 3 dniach i nie powinno się ich stosować dłużej niż 2 tyg.

Łagodzić świąd będzie również maść antyhistaminowa - dostępna w aptekach bez recepty. Można stosować również doustnie środki antyhistaminowe i preparaty wapnia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA