Podejrzewam u siebie alergię. Co dalej?
Jeśli podejrzewamy wystąpienie u siebie lub u kogoś bliskiego alergii na rośliny, niezbędna będzie wizyta u lekarza alergologa (potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego). Na alergię wskazywać mogą takie objawy jak wodnisty katar, napadowe ataki kaszlu, nagła duszność, zapalenia spojówek oraz swędzące wysypki. Jeśli obserwujemy je w jednym z tych trzech okresów: wczesnowiosennym (kiedy to zaczynają pylić drzewa), wczesnoletnim (okres pylenia traw) czy późnoletnim (kiedy pylą chwasty), powinniśmy udać się po pomoc.
Konieczna będzie wizyta u alergologa
Na początku lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, w którym ustalone zostanie w jakich okolicznościach pojawią się objawy, jakie dokładnie one są i po jakim czasie ustępują. Ważne jest również to aby stwierdzić, czy inni członkowie rodziny nie są alergikami gdyż wiadomo, że nieprawidłowa reakcja naszego układu immunologicznego jest uwarunkowana genetycznie. Lekarz powinien również stwierdzić, czy nie chorujemy na żadne inne choroby przewlekłe, których obraz mógłby nałożyć się na obraz alergii.
Czytaj: Alergia - poradnik
Niezbędne badania
Następnym krokiem jest wykonanie testów skórnych. Tydzień przed ich wykonaniem nie powinno zażywać się leków antyhistaminowych i przeciwzapalnych, ponieważ mogą one zaburzyć wynik badania. Nie powinno się również stosować maści zawierających sterydy. Testy skórne polegają na wstrzyknięciu pod naskórek pleców lub przedramienia różnych antygenów, a następnie obserwacji reakcji skórnej. W przypadku wyniku pozytywnego następuję ona już po około 15 minutach. Testy można przeprowadzić w dowolnej porze roku, jednak najlepiej wykonywać je jesienią.
Innym badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie alergii jest oznaczenie poziomu przeciwciał w klasie IgE we krwi.
Jak leczyć alergię?
Dopiero po zdiagnozowaniu alergii na konkretny antygen można rozważyć opcje leczenia. Leczenie doraźne-objawowe polega na stosowaniu leków antyhistaminowych, kropli zawierających sterydy do oczu i nosa, oraz kropli miejscowo obkurczających błonę śluzową nosa. Leczenie to jednak leczy jedynie objawy, może być stosowane tylko przez określony czas i jak każda farmakoterapia, niesie ze sobą działania niepożądane. Dlatego też powinna być rozważona opcja immunoterapii. Poddani powinni być jej pacjenci nie reagujący na standardowe leczenie i ci, którzy wymagają codziennego podawania leków. Przeprowadza się ją przez okres około 4-5 lat, i nie powinno się jej przerywać wcześniej, ponieważ udowodniono, iż wtedy spada jej skuteczność. Objawy ulegają zmniejszeniu u około 80-90% pacjentów.
Na czym polega immunoterapia?
Immunoterapia polega na podawaniu kilku zastrzyków zawierających alergeny w tygodniu, przed okresem pylenia danej rośliny, przy czym dokładny termin podania szczepionki ustala lekarz prowadzący. Szczepionki zawierają standardową mieszankę antygenów lub jest przygotowywane dla konkretnego pacjenta.
Poprawę często dostrzegamy już w sezonie, przed którym rozpoczęliśmy leczenie. Jak już wspomniano, nie powinno się jednak przerywać wtedy terapii, tylko kontynuować ją przez kilka lat.
Polecamy też: Odczulanie - immunoterapia swoista
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!