Od alergii pokarmowej do anafilaksji
Alergia pokarmowa dotyka coraz więcej osób spośród nas i naszych bliskich. Potencjalnych „winowajców” jest wielu, ale najczęściej objawy alergii pokarmowej wywołują orzeszki ziemne i orzechy, białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, pszenica, soja, ryby i owoce morza.
Alergia pokarmowa może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a nawet prowadzić do zagrożenia życia, jakim jest anafilaksja. Czy można się przed nią ustrzec?
– Alergia pokarmowa jest coraz powszechniejsza, jednak jej leczenie przyczynowe, czyli odczulanie, nie jest proste ani tak dostępne, jak w przypadku alergii na jad owadów czy alergii na pyłek roślin. W większości pozostaje rygorystyczne unikanie spożywania produktów, które zawierają białka, na które chorzy są uczuleni. Ale nie jest to takie proste i często chorzy nieświadomie są narażeni na spożycie alergenów pokarmowych, które mogą wywołać zagrażającą życiu reakcję anafilaktyczną. Jedynym lekiem, który wówczas skutecznie może uratować choremu życie, jest adrenalina, pod warunkiem, że chory ma ją zawsze przy sobie – podkreśla dr n. med. Łukasz Błażowski, alergolog, ordynator Oddziału Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Jak powstaje alergia na pokarmy?
– Przy pierwszym spożyciu danego pokarmu układ odpornościowy osoby skłonnej do rozwoju alergii wytwarza przeciwciała zwalczające alergen. Przy kolejnym kontakcie z uczulającym białkiem pokarmowym organizm traktuje go już jak wroga i walczy, próbując go wyeliminować. Głównym mechanizmem tej walki jest uwolnienie z uszkodzonych komórek histaminy i innych mediatorów, które mogą wywołać reakcję anafilaktyczną, w wielu przypadkach prowadzącą do rozwoju stanu zagrażającego życiu – czyli wstrząsu anafilaktycznego – tłumaczy ekspert.
Oto kilka krótkich porad dla osób, które cierpią z powodu alergii pokarmowej:
10 porad dla alergika
- Jeśli na jakiś składnik pokarmu twój organizm reaguje inaczej niż zazwyczaj, następnym razem podchodź do niego bardzo ostrożnie.
- Podczas zakupów uważnie czytaj etykiety produktów, nawet tych znanych wcześniej. Producent może zmienić recepturę i dodać do składu czynnik uczulający, np. seler lub orzeszki ziemne.
- Uważaj zwłaszcza na zboża zawierające gluten (tj. m.in. pszenicę, żyto, jęczmień, owies), skorupiaki, jaja, ryby, orzeszki ziemne, soję i produkty pochodne, mleko i nabiał, seler, gorczycę oraz nasiona sezamu. Są to najsilniejsze alergeny pokarmowe.
- Zawsze zwracaj uwagę na napis: „Może zawierać śladowe ilości alergenów”.
Zobacz też dział na największym forum medycznym Commed: Alergolog
- W restauracji zwracaj szczególną uwagę na marynaty, przyprawy, sosy i dressingi. Zapytaj o ich skład, jeśli cię niepokoi. Niektóre składniki będące konserwantami lub substancjami smakowymi mogą wywołać ciężką anafilaksję.
- Poinformuj bliskich, że dany składnik pożywienia może cię uczulać. Poczujesz się bezpieczniej, jeśli będą wiedzieć, że trzeba ci szybko pomóc, gdy poczujesz się źle.
- Pokaż im film instruktażowy „Przygotuj się na wstrząs!”: https://www.youtube.com/watch?v=9N1poU8nYTA.
- Skonsultuj z dietetykiem i alergologiem, co możesz jeść lub podawać dziecku, jeśli już raz wystąpiły objawy alergii pokarmowej.
- Jeśli potrzebujesz inspiracji, przejrzyj przygotowane przez autorki programu i książki „Szczypta Smaku” przepisy opracowane z myślą o alergikach. Znajdziesz je na www.facebook.com/odetchnijspokojnie.
- Na pierwsze objawy alergii pokarmowej reaguj jak najwcześniej. W przeciwnym razie istnieje groźba gwałtownego rozwoju reakcji uczuleniowej, z anafilaksją włącznie.
Zobacz też: Alergia na miód – objawy
Źródło: materiały prasowe Flywheel PR/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!