Alergia - uczulenie na roztocze

Alergia na roztocza fot. Fotolia
Z roztoczami mamy do czynienia wszędzie. Choć zwykle nieszkodliwe, mogą wywoływać silną reakcję alergiczną. Podpowiadamy, jak jak radzić sobie z uczuleniem na roztocze
/ 24.04.2013 15:35
Alergia na roztocza fot. Fotolia
Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które żyją w domowym kurzu i żywią się m.in. złuszczonym naskórkiem. Najwięcej jest ich w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, w których rzadko się wietrzy. Oto 6 prostych sposobów, jak wyeliminować roztocze z otoczenia i pozbyć się objawów alergii.

Alergia na roztocze - co robić?


Najważniejszą sprawą jest usuwanie kurzu. Żeby jednak nie spędzić życia na sprzątaniu, warto ułatwić sobie to zadanie, dobrze organizując przestrzeń:
  • Unikaj tapicerowanych mebli, narzut, kotar, firanek i dywanów.
  • Zrezygnuj z bibelotów, suchych bukiecików, koszyków i innych drobiazgów, na których szybko gromadzi się kurz.
  • Nie susz prania w domu – roztocze kochają wilgoć.
  • Staraj się utrzymywać w domu temperaturę poniżej 20 st. C.
  • Wietrz mieszkanie jak najczęściej, szczególnie gdy za oknem siarczysty mróz.
  • Na materace i pościel załóż antyalergiczne pokrowce lub tzw. powłoczki barierowe (do kupienia w sklepach z materacami). Nie używaj pokrowców plastikowych, ponieważ tworzą wilgotne i ciepłe środowisko – idealne dla rozmnażania się roztoczy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA