Alergie - odczulanie i sposoby na uczulenie

Alergie - odczulanie fot. Fotolia
Z powodu alergii raz do roku Twoje życie zamienia się w prawdziwy koszmar? Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem
/ 24.04.2013 15:36
Alergie - odczulanie fot. Fotolia
Nie ma skuteczniejszej metody walki z uczuleniem niż odczulanie. Sposób ten przez specjalistów nazywany jest immunoterapią. Poleca się go osobom, które mają potwierdzone w testach alergicznych uczulenie wziewne lub na jad owadów. Nie odczula się alergików pokarmowych. Immunoterapię przeprowadza się u osób w wieku od 5 lat.

Jak przebiega odczulanie


Polega na dostarczeniu organizmowi niewielkich dawek alergenu, po to by mógł go zaakceptować i przestał zwalczać. Alergeny podaje się w formie szczepionki przez 2–3 miesiące co 7–14 dni. Potem, w czasie leczenia podtrzymującego, pacjent otrzymuje dawkę szczepionki co 4–6 tygodni. Cała terapia trwa 3–5 lat.

Kiedy wybrać się na odczulanie?


Czas ma znaczenie tylko w przypadku alergii na pyłki – wówczas ważne jest to, by pierwszy etap terapii zakończyć przed okresem pylenia.

Uwaga! Odczulanie można wykonać w ramach NFZ.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA