Andropauza, czyli jak rozpoznać męskie przekwitanie?

Andropauza fot. Adobe Stock
Andropauza to męski odpowiednik menopauzy. Spadek testosteronu we krwi powoduje liczne zmiany w organizmie mężczyzny.
/ 10.12.2019 15:00
Andropauza fot. Adobe Stock

Andropauza, czyli męskie przekwitanie, pojawia się zazwyczaj po skończeniu 50 roku życia. Różni się od kobiecej menopauzy, ponieważ nie niesie za sobą zakończenia płodności. Praca jąder może być nieco spowolniona, jednak zachowuje swoje funkcje do końca życia mężczyzny. 

Objawy andropauzy

Najbardziej charakterystycznym objawem andropauzy są problemy z pełnym wzwodem. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do impotencji. Inne objawy:

  • przybieranie na wadze, 
  • utrata mięśni, 
  • wzrost ciśnienia tętniczego, 
  • utrata owłosienia skóry, 
  • brak apetytu, 
  • zmęczenie, 
  • zmiany nastroju, 
  • uderzenia gorąca, 
  • nadmierna potliwość.

Zdarzają się również bóle kręgosłupa i problemy z oddawaniem moczu. Do objawów seksualnych z pewnością zaliczyć można spadek męskich hormonów, przerost prostaty i spadek libido.

Trzeba jednak wiedzieć, że objawy andropauzy zależą od wieku mężczyzny. Aby potwierdzić przekwitanie, można wykonać "Kwestionariusz Niedomogi androgennej starzejących się mężczyzn". To inaczej Test Adama, czyli narzędzie do diagnozowania andropauzy.  

Jak radzić sobie z andropauzą? 

Nieprzyjemne objawy przekwitania (podobnie jak w przypadku kobiet) łagodzą hormony. Terapia hormonalna polega na podawaniu pacjentowi testosteronu. Dobór innych leków zależy od stanu mężczyzny. Leczenie hormonalne można wspomóc dodatkowo lekami antydepresyjnymi oraz środkami na potencję. 

Wielu pacjentów nie potrafi zaakceptować upływającego czasu. Tym bardziej, że nie istnieje żaden sposób na spowolnienie tego procesu. Panowie powinni jednak pamiętać, że mimo podobnych objawów, andropauza nie oznacza tego samego, co menopauza. Przekwitanie u mężczyzn nie wiąże się z końcem płodności. 

Więcej o chorobach męskich: 
Zaburzenia erekcji - przyczyny

Rak prostaty - objawy
Impotencja - co ją wywołuje?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA