Angina – powikłania
To nie żarty – jeśli je zauważysz, czym prędzej udaj się do lekarza.

Angina to choroba, która przenosi się drogą kropelkową. Jeśli jest odpowiednio leczona, nie powoduje zazwyczaj komplikacji i szybko ustępuje. Jeśli natomiast ją zignorujemy, może spowodować groźne powikłania…
Angina – jak ją rozpoznać?
Anginę powodują bakterie lub wirusy rozsiewane drogą kropelkową. Możemy się nią zarazić nie tylko wtedy, gdy mamy bezpośredni kontakt z wydzielinami chorego (kichanie, kasłanie), ale też poprzez dotyk. Wystarczy, że dotkniemy poręczy schodów czy klamki, którego wcześniej dotykała osoba chora na anginę. Oczywiście nie każdy w takiej sytuacji zachoruje – angina najszybciej pojawi się u osób osłabionych i niedożywionych oraz takich, którzy mają niską odporność.
Najbardziej charakterystycznym objawem anginy jest silny ból gardła. Jest on na tyle bolesny, że chorzy mają problem z przełknięciem choćby łyka wody. To jednak nie wszystko – inne symptomy tej choroby to:
- wysoka gorączka,
- obrzęk gardła,
- powiększone i bolesne węzły chłonne,
- brak apetytu,
- biały nalot na migdałkach,
- złe samopoczucie,
- powiększenie migdałków,
- utrudnione oddychanie,
- nieprzyjemny oddech.
Nieleczona angina może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Jakich? Omawiamy je w galerii.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o anginie?
1 z 7

1. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Może się pojawić, jeśli drobnoustroje przedostaną się do płynu mózgowo-rdzeniowego. Poznamy je po silnych bólach głowy i sztywności karku, który uniemożliwia ruchy głowy. Ten stan wymaga hospitalizacji!
2 z 7

2. Duszności i osłabienie oraz zaburzenia rytmu serca
Dochodzi do nich, jeśli drobnoustroje zaatakują serce. To bardzo groźny stan, który wymaga interwencji lekarskiej.
3 z 7

3. Zapalenie ucha wewnętrznego
Ten stan rozpoznamy po silnym bólu ucha i gorączce, a także zaburzeniach słuchu (w jednym uchu). W niektórych takich przypadkach choremu należy podać antybiotyk.
4 z 7

4. Zapalenie zatok przynosowych
Poznamy je po bólu głowy i twarzy, gorączce, zaburzeniach węchu i ropnej wydzielinie z nosa. Nierzadko stan ten leczy się antybiotykami.
5 z 7

5. Ropień okołomigdałkowy
Jeśli mamy szczękościsk i odczuwamy silny ból po jednej stronie twarzy, to może być ropień. To jedno z najczęstszych powikłań anginy. W jego leczeniu stosuje się drenaż ropnia i antybiotyki.
6 z 7

6. Zawał serca
Nieleczona angina może nawet doprowadzić do martwicy mięśnia sercowego, czyli zawału.
7 z 7

7. Zapalenie płuc
Jego objawy to: wysoka gorączka, dreszcze, zlewne poty, kaszel i ucisk oraz ból w klatce piersiowej. O tym, jak groźne jest zapalenie płuc, nie musimy chyba nikogo przekonywać...