Anoreksja - objawy fot. Fotolia

Anoreksja - 5 sygnałów ostrzegawczychAnoreksja to groźna przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej nastolatek. Sprawdź, jak rozpoznać niebezpieczeństwo.
/ 29.09.2014 08:50
Anoreksja - objawy fot. Fotolia
Główny objaw anoreksji to obsesyjna niechęć do jedzenia spowodowana panicznym lękiem przed utyciem. Chociaż w rzeczywistości dziewczyna jest szczupła i normalnie odczuwa głód, to prawie nic nie je. Widzi siebie bowiem jako osobę otyłą, gdyż tym zaburzeniu obraz własnej sylwetki jest zniekształcony.  Kiedy należy uznać że z dzieckiem może dziać się coś niedobrego?5 objawów anoreksji


1. Córka wprowadza nowy jadłospis


Oznajmia np., że rozstaje się z cukrem, nabiałem i białą mąką lub ciągle powtarza, że jest gruba, (choć jest szczupła). Albo np. nagle rezygnuje z jedzenia mięsa i przechodzi na wegetarianizm. 
2. Dziwnie się zachowuje


Uświadamiasz sobie, że dziecko dawno nie jadło posiłku w twojej obecności (mówi np., że zjadło w szkole, albo zabiera jedzenie do swojego pokoju), przesadza z ćwiczeniami fizycznymi (np. godzinami biega czy trenuje na siłowni) lub polubiło raptem za duże ubrania (może ukrywać wystające kości). Znamienne dla anoreksji bywa także przyjmowanie środków przeczyszczających

.


3. Zmienia swój stosunek do posiłków


Głównym tematem rozmów z nastolatką jest jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu w produktach i diety. Podczas posiłków córka kroi żywność na małe części lub skrupulatne odmierza sobie porcje jedzenia. Niepokojące jest także, gdy dziecko przygotowuje posiłki dla innych a samo ich nie je.
4. Ma kłopoty zdrowotne


Dziewczynka jest anemiczna, osowiała, zauważasz, że nie miesiączkuje.
5. Zgłębia temat anoreksji


Na portalach społecznościowych córka należy do grup pro-ana (zwolennicy anoreksji). Na zaburzenia odżywiania może też wskazywać częste oglądanie na komputerze zdjęć wychudzonych osób.


Autorka jest redaktorką dwutygodników"Przyjaciółka" i "Pani Domu".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!