Co to jest arytmia?
Zaburzenia rytmu serca, zwane też arytmiami, to jedne z częstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Polegają na nieregularnych skurczach mięśnia sercowego, a akcja serca wykracza poza przedział normy od 60 do 100 uderzeń na minutę. Akcja serca poniżej 60 uderzeń na minutę określana jest jako bradykardia, natomiast powyżej 100 uderzeń na minutę – tachykardia.
Przyczyny zaburzeń rytmu serca
Należy wiedzieć, że prawidłowy rytm pracy serca jest sterowany przez układ nerwowy, a „pobudzaczem” jest węzeł zatokowy. Jeśli funkcjonuje on prawidłowo, wartości akcji serca mieszczą się w normie. Jeśli praca węzła jest zaburzona lub też serce jest pobudzane innymi drogami przewodzenia – wówczas dochodzi do powstanie nieprwawidłowego rytmu serca. Przyczynami arytmii mogą być:
- nadmierny stres (z powodu nadmiaru adrenaliny)
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (tarczyca)
- działanie leków
- spożycie alkoholu
- przyjmowanie narkotyków
- nadmierne spożywanie kawy
- sterydy
Objawy bradykardii
- osłabienie
- zawroty głowy
- ryzyko omdleń
- utraty przytomności
- ryzyko zatrzymania krążenia
Objawy tachykardii
- uczucie kołatania serca
- „niepokój” w klatce piersiowej
- „odczuwanie” bicia serca
- „ciężkość” na klatce piersiowej
- możliwe zawroty głowy i omdlenia
Obydwa te stany lekarz diagnozuje na podstawie badania fizykalnego – osłuchanie serca stetoskopem oraz wyniku badania elektrokardiograficznego (EKG). Ponadto w razie potrzeby wykonywane są inne badania, jak np. hormonów tarczycy, czy próba wysiłkowa i monitorowanie holterowskie rytmu serca (całodobowe). Leczenie obu arytmi różni się bardzo. W bradykardii poniżej 50 uderzeń na minutę – w stanie czuwania – rozważane jest wszczepianie rozrusznika serca. Natomiast w przypadku tachykardii należy zwalczać jej przyczynę i dodatkowo przyjmować leki umiarawiające pracę serca przepisane przez kardiologa. Ponadto w sytuacjach szczególnych stosowana jest elektroterapia, czyli kardiowersja lub kardiostymulacja, a czasem też ablacja, czyli zniszczenie ogniska dodatkowego pobudzenia mięśnia sercowego.
Pamiętajmy, każda nieleczona arytmia zwiększa ryzyko zatrzymania krążenia! Zatem gdy doświadczamy niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się po poradę do lekarza!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!